Суміші російського дизелю. Як Держмитниця посилює контроль на кордоні

Суміші російського дизелю. Як Держмитниця посилює контроль на кордоні | INFBusiness

Близько 20% імпортованого дизпального має російське походження, за оцінкою аналітиків «НафтоРинку». На другому році великої війни з Росією Держмитниця за рекомендацією СБУ почала затримувати поставки пального, яке може бути частково російським. Чи означає це початок масштабних перевірок імпортерів палива?

На початку жовтня митниця затримала в Одеській області близько 1000-1400 т дизпального для детальної перевірки, повідомляє Forbes на умовах анонімності топменеджер Державної митної служби. Він просив не називати його ім’я і посаду через чутливість питання. Причина перевірок – СБУ підозрює, що імпортоване пальне російського походження. «Цей обʼєм – близько 8% денних продажів дизелю в Україні», – каже директор компанії «Консалтингова група А-95» Сергій Куюн. У грошовому виразі це близько $1,2 млн.

Таке відбувається вперше з початку великої війни, зазначає керівник одеської мережі VST Дмитро Веремієв. Серед затриманого пального партія VST, яку компанія планувала продавати протягом двох тижнів. Мережа відреагувала на дії правоохоронців: повідомила про підвищення ціни на дизель на 6 грн/л, до 60 грн/л. Тоді як дизель у закупці в одеському регіоні на початку жовтня коштував 46-47 грн/л, за даними «Нафторинку».

Чи означає це початок маштабних перевірок та який вплив матиме на ринок?

Як в Україну потрапляє російське пальне?

Хоча з початку повномасштабної війни імпортувати пальне з РФ не можна було, воно могло потрапляти в Україну. Аж до весни 2023-го цілком законно можна було ввезти пальне без сертифіката походження. На практиці воно могло бути на 100% російським. 9 травня уряд заборонив ввозити в Україну пальне невизначеного походження. Проте це не допомогло повністю вирішити проблему.

Травнева постанова уряду залишилася безсилою проти потоку сумішей російського дизпального, яке потрапляє до України з сертифікатами походження Туреччини та Індії. Туреччина – одна із країн, у які надходить найбільше російського дизпального, за даними enkorr.ua.

Які схеми існують? З багатьох турецьких портів виходять танкери нібито з пальним заводу Socar Star. Це нафтопереробний завод, який не приймав російські нафтопродукти. Цей завод користується єдиним терміналом. Тобто є підозра, що решта терміналів роблять суміші з російським дизелем, а довідки про походження підробні, каже топменеджер великої паливної компанії.

Інша схема – танкери заповнені на третину на початку шляху і вщент – наприкінці. Це означає, що його заповнили по вінця на воді, найімовірніше – російським пальним, додає топменеджер паливної компанії.

Читати більше Згорнути

Як СБУ почало боротися з російським пальним

Наприкінці вересня Держмитслужба отримала лист СБУ під грифом «для службового використання» з переліком портів, через які в Україну завозять суміші з часткою російського дизпального. У чорний список потрапили 29 портів, більшість – турецькі, а також болгарські, індійські, ОАЕ, Саудівської Аравії та молдовський порт Джурджулешти.

СБУ рекомендувала митникам відбирати зразки дизпального для перевірки та не пропускати партію з митної території, якщо пальне прийшло з одного з цих портів. «Ми попередили учасників ринку», – розповідає топменеджер Держмитслужби. 

Проте не всі компанії отримали попередження. Христина Бабляк, керівник відділу зовнішньоекономічної діяльності мережі Chipo, дізналася про перелік проблемних портів з відкритих джерел. «Ми імпортуємо пальне з багатьох напрямів, серед проблемних був тільки порт Джурджулешти, від якого одразу відмовилися», – каже вона.

Чи могла одеська мережа VST перенаправити поставки після повідомлень про чорний список портів? Веремієв ще у серпні домовився з турецьким заводом Socar Star про поставку 2000 т дизпального. Частина поставки пройшла через порт Джурджулешти і «застрягла» на етапі розмитнення 7-8 жовтня. Перші повідомлення про чорні списки портів почали з’являтися наприкінці вересня. «Часу відреагувати вже не було», – вважає Бабляк з Chipo.

Малі мережі самі створили собі проблему, ігноруючи попередження СБУ, коментує топменеджер великої паливної компанії. Його мережа – одна з сімох, які консультували СБУ при визначенні проблемних портів і перевалок.

Як це вплине на ринок

Держмитниця за рекомендацією СБУ ретельно перевіряє поставки з портів з чорного списку: відбирає проби пального. Зазвичай така перевірка триває до двох тижнів, каже Бабляк з Chipo. «Фактично митниця на цей період блокує частково чи повністю роботу бізнесу», – вважає вона.

Чи загрожує це дефіцитом пального на українському ринку? Ринок дизпального в Україні – це приблизно 500 000 т на місяць, або $5,1 млрд на рік, повідомляє Сіренко. Україна імпортує близько 20% обсягу ринку з часткою російського дизеля на суму близько $1 млрд на рік, за оцінкою «НафтоРинку» та «Консалтингової групи А-95». Перевірки не стануть причиною дефіциту, впевнений Куюн. «За кілька тижнів бізнес адаптується і знайде інші, менш проблемні джерела поставок», – каже він. 

17 жовтня Держмитниця офіційно отримає право запрошувати усі документи про походження товару, бо набудуть чинності зміни до Митного кодексу, закон № 3345-IX. На практиці митниця вже близько місяця це робить, пояснює Бабляк з Chipo. «Немає жодної проблеми показати весь шлях, якщо пальне справді без домішків російського», – зазначає вона.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *