Воррен Баффет, Девід Рубінштейн, Рон Берон, Сем Зелл, Леон Куперман, Маріо Ґабеллі, Ґлен Дабін про те, як стати мільярдером? Поради найуспішніших інвесторів, яким це вже вдалося

Воррен Баффет, Девід Рубінштейн, Рон Берон, Сем Зелл, Леон Куперман, Маріо Ґабеллі, Ґлен Дабін про те, як стати мільярдером? Поради найуспішніших інвесторів, яким це вже вдалося | INFBusiness

Як заробити стільки, щоб потрапити до списку найбагатших людей світу? Вісім найкращих інвесторів усіх часів розкривають свої стратегії й уроки, які спрямовували їх у житті.

Головні матеріали Forbes Ukraine у розсилці від digital шеф-редактора Віктора Кіщака. Раз на тиждень на вашій пошті.

Дякуємо за підписку Підписатися

Девід Рубінштейн, американський бізнесмен-мільярдер і меценат, співзасновник та виконавчий голова Carlyle Group

Власний капітал: $3,1 млрд

Математика та мікроменеджмент

«Ось що спільного в найуспішніших інвесторів: вони з родин «синіх комірців» середнього класу, добре освічені, не кидали школу та непогано знають математику. У них є величезна інтелектуальна допитливість. Вони як губка для інформації, захоплюються читанням, навіть якщо книжки не стосуються сфери їхніх інвестицій. Приймають остаточні рішення, не поспішають їх делегувати. Коли ж їхні рішення виявляються поганими, визнають свою відповідальність та рухаються далі».

Порада для інвесторів-новачків

«Найважливіше – це читати, знати, у що себе втягуєш, і не вважати себе генієм тільки тому, що добре виходить щось робити. Будьте реалістами в своїх очікуваннях. Найбільша помилка – це продавати, коли ринок на спаді, та купувати, коли ринок на підйомі».

Gettyimages

Воррен Баффет під час святкування сторіччя Forbes Media Centennial, 19 вересня 2017 року. Фото Gettyimages

Воррен Баффет, гендиректор та голова Berkshire Hathaway

Власний капітал: $112,5 млрд

Перспективи й загрози штучного інтелекту

«Він здатен на неймовірні речі. Білл Ґейтс дав мені останню версію ШІ (а може, і не останню, а ту, з якою, на його думку, я міг впоратися). Вона робила чудові речі, але не вміє жартувати. Коли щось вміє робити мало не все на світі, це мене дещо хвилює, бо розвивати це ми вже не зможемо. Ми не без причини винайшли атомну бомбу під час Другої світової війни, та чи корисна вона для нашого непевного світу? Фізик-теоретик Альберт Ейнштейн сказав, що після атомної бомби змінилося все, окрім того, як людина думає. Те саме я б сказав про ШІ. ШІ може змінити все у світі, окрім того, як людина думає та поводиться».

Можливості

«Світ змінюється, але через зміни можливості не зникають. Нагоди нам дають інші люди, які роблять дурниці. За 58 років, що я керую Berkshire, люди все частіше роблять дурниці, й чималі. Частково це зумовлено тим, що людям стало набагато простіше позичати гроші, ніж тоді, коли я починав. За останні 10 років можна було відкрити 10-15 «дурних» страхових компаній та розбагатіти на цьому, якщо бути достатньо спритним. І неважливо – успішні ці компанії чи ні».

Рон Берон, голова та гендиректор групи Baron Funds

Власний капітал: $4,9 млрд

Від інвестицій у вартість до інвестицій у зростання

«Коли я тільки починав, мене цікавила вартість бізнесу. Я її оцінював й потім купував його зі знижкою від визначеної мною вартості. Так я купив багато акцій різних компаній, і більшість із них показали себе добре. Але ті, які погано проявили себе, виявилися жахливими інвестиціями, від яких я не міг здихатися. Тож вирішив, що інвестиція у вартість – не дуже хороша стратегія. Краще інвестувати в хороший бізнес із потенціалом до зростання, ефективними керівниками та конкурентними перевагами. Я зосередився на зростанні продажів на противагу зростанню заробітків відносно акцій».

Порада для себе 20-річного

«Люби те, що робиш, працюй наполегливо та оберігай свою репутацію – поведінку, коли ніхто тебе не бачить. Ти маєш спитати себе: це дозволить мені пишатися собою? Бізнесмен Джей Прітцкер допомагав мені на початку моєї карʼєри. Одного разу він сказав: «Якщо тобі потрібна письмова угода, ти ведеш справи не з тими людьми. Попри все ти повинен бути людиною слова». Якщо ти кажеш, що щось зробиш, роби. Це було великим уроком для мене: дотримуватися свого слова та бути тим, із ким достатньо потиснути руку».

Найбільший інвестиційний тріумф

«Це Tesla. На ній ми заробили найбільше. Думаю, ще більше заробимо в майбутньому. Ми інвестували $380 млн між 2014-м та 2016-м, що з того часу принесло мільярди доларів прибутків нашим клієнтам. Гадаю, впродовж наступних 10 років ми ще пʼять, шість чи сім разів повернемо свої інвестиції (ROI). Нині ми багато інвестуємо у SpaceX».

Gettyimages

Сем Зелл на саміті Forbes Iconoclast 2022, 3 листопада 2022 року. Фото Gettyimages

Сем Зелл, засновник Equity Group Investments

Власний капітал: $5,2 млрд

Перевага долара США

«Мене турбує те, що долар США може втратити статус резервної валюти. Не думаю, що всі дійсно розуміють, наскільки це величезна перевага для США, нашого стандарту життя. І ми можемо друкувати [гроші]. Та як і в будь-якому сценарії, якщо зайти надто далеко, якщо опустити фіатну валюту настільки, що люди втратять довіру до резервної валюти, це суттєво вплине на загальну економічну атмосферу».

Декарбонізація

«Адміністрація президента США Джо Байдена зробила все можливе, щоб запобігти зростанню використання викопного палива. Думаю, вони діють на основі хибного уявлення про те, що за відносно короткий час більше не буде автомобілів на двигунах внутрішнього згорання. Я просто не бачу можливості для нас злізти з голки викопної енергії до 2035-го, як багато хто планує. Навіть і близько ми не підійдемо до виконання цього плану за цей час».

Важливість ліквідності

«Ліквідність означає цінність. Саме тому ми закликаємо усі наші компанії підтримувати високий рівень ліквідності. Будь-який період економічного стресу закінчується ліквідацією чи справжніми ліквідними викликами. Те, як і з цими ситуаціями справляються, визначає, хто чоловік, а хто лише хлопчик».

Леон Куперман, засновник Omega Advisors

Власний капітал: $2,5 млрд

Навіщо інвестувати в цінність

«Я завжди був орієнтований на цінність. Мені подобається отримувати більше, ніж я віддаю. Технології – це палиця на два кінці. Інновація однієї компанії означає застарілість іншої. Ніколи не розумів, як можна платити величезні гроші за компанії, у яких може бути дуже коротке життя. Meta – чудовий приклад, адже TikTok, схоже, забирає її ринок».

Порада для тих, кому трохи за 20

«Моя найважливіша порада для молоді: єдиний спосіб бути успішним – це робити те, що любиш, і любити те, що робиш. Я працюю по 80 годин на тиждень, але ніколи не сприймав це як роботу. Я насолоджуюся тим, чим займаюся».

Gettyimages

Маріо Ґабеллі під час інтерв’ю Bloomberg Television, 22 липня 2013 року. Фото Gettyimages

Маріо Ґабеллі, гендиректор Gamco Investors

Власний капітал: $1,6 млрд

Практичний підхід до дослідження перед інвестуванням

«По суті, ви берете річний звіт та вчитуєтеся в кожну букву. Ще важливіше – активно слідкувати за індустрією: читати всі професійні журнали, ходити на всі конференції, відвідати пʼять, шість компаній, налагодити механізм фідбеку. Досліджуйте індустрію від самої основи та кожну її ланку».

Порада для тих, кому трохи за 20

«Якщо тобі 20 і ти виріс на онлайновій відеогрі Fortnite, ймовірно, звик до швидких результатів і здобутків. Якщо вирішив інвестувати, потрібно думати на перспективу. Тут справа в збільшенні цінності протягом тривалого періоду часу. У мене є одна порада, яку я даю на виступах перед студентами, коли говорю, як стати мільярдером. Не купуйте зайву чашку кави, а візьміть ці гроші й інвестуйте. Мінус одна кава на день – і за тиждень у тебе вільні $35, які можна збільшити на 4-6-8-10% впродовж наступних 40 років. Якщо справді хочеш собі допомогти, випий на одне пиво чи каву менше».

Ґлен Дабін, засновник Dubin & Co.

Власний капітал: $2,8 млрд

Встигай за трендами, став на найкращих

«Я шукаю стратегію, регіон, клас інвестицій, у яких є попутний вітер. Це може бути новий ринок, новий продукт, зміна інвестиційного циклу. Далі треба визначити талант, наприклад, менеджер портфеля інвестицій, трейдер чи аналітик, залежно від вашої стратегії та бізнесу, який ви будуєте. Якщо у вас є ці попутний вітер та талант, вірогідність успіху зростає в рази».

Важливість досвіду

«Багато людей, які сьогодні управляють грошима, роблять це за сприятливих обставин для ризикованих активів і за низької облікової ставки. Нині ми у складнішому циклі. Облікова ставка виросла мало не з нуля до 5% за відносно короткий час, через що система дала тріщини. Якщо у тебе немає досвіду з управлінням грошима у період зростання облікової ставки, ти в невигідному становищі».

Gettyimages

Томас Джеймс на зборах SIFMA, 23 жовтня 2012 року. Фото Gettyimages

Томас Джеймс, почесний голова Raymond James Financial

Власний капітал: $2,3 млрд

Шукайте тих, хто контролює мости

«Я хочу контролювати проїзд на мосту і щороку отримувати більше грошей, коли все більше людей користуються ним. Такими компаніями (акціями) я хочу володіти. Наразі купую акції оператора стільникового звʼязку в США Verizon. У них хороша дохідність (7%), а його ціна останні пʼять років перебуває на мінімальному рівні (коефіцієнт P/E 7). Я не переживаю про те, що розорюся».

Не дивіться на ринковий час

«Якщо подивитися на майже будь-який десятирічний період, побачимо, що акції йдуть вгору. Люди погано вміють визначати пік і нижню крайню межу циклів. Мені подобається використовувати стратегію усереднення витрат і вкладати гроші в ринок впродовж певної кількості років. Якщо ви прийдете до мене з великою сумою грошей і захочете інвестувати їх протягом наступних двох років, я пораджу вам розділити суму на вісім платежів та інвестувати щокварталу. У довгостроковій перспективі ринок не здолати».

Тримайтеся якомога далі від трендових порад

«Уникайте людей, які приходять до вас з акціями компанії, які добре себе показують, але ви не можете визначити, що відбувається в компанії, та все здається якоюсь підставою. Під час ведмежого ринку у 1974-му я вчився у найкращій бізнес-школі в історії – школі набитих ґуль. Якщо хочете, позбутися зайвої пихи та зарозумілості, пройдіть і самі таку школу. Потрібно ризикувати, є випадки, коли ви це робите, але є й такі, коли ви відмовляєтеся від ризиків. Жоден роздрібний інвестор не хоче інвестувати на крайній нижній межі ринкового циклу. А я хочу».

 

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *