4 вересня — Агафон Огуменник: історія та звичаї свята

4 вересня — Агафон Огуменник: історія та звичаї свята | INFBusiness

Сторінки православного календаря сповнені важливих для віруючих дат. Одна з них відзначається 4 вересня, коли з повагою вшановується пам'ять убієнних мучеників Агафоніка, Акіндіна, Зотика, Феопрепія і Северіана, які постраждали в період гоніння християн від руки нетерпимих язичників. Попри всі фізичні муки і приниження християни залишилися вірні Отцю Небесному і продовжували проповідувати слово Боже, несучи його в маси ідолопоклонників і викриваючи інакомислячих, інформує Ukr.Media.

На Русі торжество отримало іншу назву, близьку слуху простого обивателя — Агафон Огуменник. Є на те своє пояснення. За старих часів так називали обгороджене місце, де будували гумно — ділянку або сарай для зберігання зерна, вижатого хліба. У ніч на свято нечиста сила лютувала і нищила запаси, тому їх ретельно охороняли і оберігали від бісів.

Історія житія страстотерпця

Агафонік жив в 3-4 столітті в малоазіатській Нікомедії і походив з благородного коліна Гіппасієва. Відомості про дитинство і юність його не дійшли до наших часів. Згідно з інформацією зі Святого Письма будучи вже у свідомому віці він звернув в християнство велику кількість ідолопоклонників, які відкидають єдиного Бога і обрали помилкову віру. У числі присвячених був і принцепс, тобто старійшина, першість Сенату.

Градоначальник Євтолмій, виконуючий укази правлячого імператора Максиміана, будучи посланий в невелике місто Карпен в Понтійській місцевості зловив і розіп'яв послідовників Зотика. Учні відмовилися принести криваву жертву хибним ідолам, тому зазнали мученицьку смерть. Самого Зотика коміт взяв з собою. Прибувши до Нікомедії він продовжив гоніння християн. Так в полон потрапили Агафонік з новоявленим віруючим старійшиною Сенату, Северіан, Феопрепій і Акіндін.

Довго катували нещасних за їх щиру віру і любов до Всевишнього, а потім доставили на суд до двору самого імператора у Фракію. Через тривалі катування і кровоточиві рани бранців практично покинули сили, і вони стали відставати від колісниці. Збожеволілий від злості коміт наказав убити їх на місці, не чекаючи їх загибелі від болю. У живих залишився тільки Агафонік і Северіан. Перший був страчений в Сіліврії за допомогою усікновення глави, Северіан забитий поблизу Халкідона.

Останки мучеників були підібрані братами і сестрами по вірі і поховані з почестями за всіма канонами. Пізніше на місці поховання мощей був споруджений храм на честь страстотерпця.

Звичаї святкування дати на Русі

Працювати на Агафона Огуменника не заборонялося, тому селяни займалися звичайними справами, перериваючись на відпочинок і прийоми їжі. Жінки виконували роботу по дому, робили заготовки на зиму; сильна половина сімейства працювала в полі або у дворі. Але головною традицією торжества є, звичайно, охорона сараю з запасами.

Чоловіки з усього села збираються воєдино заради захисту урожаю від нечистих сил. Вважалося, що дух лісу — сам Лісовик, — покидає своє житло і грається по селу, розв'язуючи снопи і розкидаючи вижате. Постає він зазвичай в образі людини, тому відрізнити від незнайомця або подорожнього його неможливо. Єдина прикмета — це широкий червоний пояс з щільного матеріалу і взуття, надіте навпаки. Щоб злякати лісовика і відвадити його від урожаю мужики надягали навиворіт кожухи, а голову пов'язували білим рушником. Навколо сараю креслили коло, з якого виходити не слід було. Сам Лісовик переступити межу не зможе, прийме охоронців за своїх бісів і піде.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *