27 вересня — Воздвиження Животворящого Хреста Господнього: історія та звичаї свята

27 вересня — Воздвиження Животворящого Хреста Господнього: історія та звичаї свята | INFBusiness

27 вересня широко відзначається важлива для православних християн дата — Воздвиження Хреста Господнього, шанованого в релігії як найважливішої реліквії, яка свято зберігається людством. Торжество поєднує в собі благоговіння, подяку Ісусу за подвиги за життя його і скорботу про перенесені Месією страждання в ім'я всього роду людського, інформує Ukr.Media.

Вважається, що напередодні торжества працювати не варто, оскільки будь-яка праця не принесе позитивного результату і виявиться марною.

Історія пам'ятного дня

На дереві істинного Животворящого Хреста був страчений через розп'яття Христос, помазаник і Син Божий. Він прийняв болісну смерть, вознесши гріхи всього роду людського і даруючи їм прощення.

Набуття реліквії датується 4 століттям і присвоюється імператриці Олені, матері Костянтина Першого Великого, яка приїхала в Палестину з паломницькими цілями. Супроводжував її місцевий Єрусалимський архієрей Макарій, який разом з рівноапостольною виявив печеру Господнього гробу і три хрести, що знаходяться неподалік. Визначити справжність атрибуту вдалося на практиці, коли хвороблива жінка дивом отримала зцілення від хвороби. Разом із цим інший переказ свідчить, що хрест допоміг воскресити померлого, якого несли для поховання по вулиці.

З подорожі Олена привезла до Константинополя цвяхи та частину древа. По поверненню вона позначила територіальне розташування місць, де жив і мандрував Ісус, і заснувала там понад 80 церков. У самому Константинополі за наказом пануючого імператора Костянтина спорудили храм в ім'я Христового Воскресіння. Споруду будували майже десятиліття і Свята Олена померла, не доживши до його освячення. Обряд провели 13 вересня 335 року, а наступний за ним день (за старим стилем — 14, за новим — 27 вересня) вирішено було затвердити релігійним святом Воздвиження Хреста Господнього.

Звичаї святкування на Русі

З Воздвиження починається двотижневий період вечірок, так званих капусників. Проходив цей захід більшою мірою в селах і селищах. Юні дівчата вбиралися у свій найкращий одяг і ходили дружною компанією з дому в будинок з веселими піснями та танцями. Зупинившись в одній з хат господині приступали до рубки капусти, з якої потім робили страви, що становлять основу святкового столу. На свято запрошували хлопців — завидних сільських женихів, — які придивлялися собі майбутніх дружин і оцінювали їх працьовитість і красу. В цей же день самотні здійснювали обряди ворожіння і намагалися залучити любов, читаючи спеціальні змови.

Християни зустрічають торжество поклоняючись великому Хресту і організовують масові ходи з іконами, які традиційно супроводжуються молитвами і співами. Тоді ж підтримують строгий піст. Вірять, що хто дотримується заборони, зніме з себе 7 смертних гріхів, скоєних за минулий рік, а хто піддався спокусі і піст відкинув — навпаки, гріхи знайде.

В якості посилення захисту від злих духів проводили специфічний ритуал. У затишних куточках будинку малюють імпровізовані хрести за допомогою вугілля, сажі, крейди або крові умертвленої тварини. Ті, хто не має подібної можливості, майструє атрибути з горобинових гілочок. Так вдасться вберегти себе і своїх близьких від бід, залучити удачу і високу врожайність посівів.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *