2 листопада – Артем’єв день: історія, традиції та прикмети свята

2 листопада – Артем'єв день: історія, традиції та прикмети свята | INFBusiness

Артем'єв день — святкова подія, яку відзначають на початку листопада, 2-го числа. Православна церква поминає в цю дату Артемія Антіохійського, який був воєначальником. Він вважається покровителем отаманів. У цю дату рубали капусту, ремонтували паркани та огорожі для захисту від дикого звіра. Отаманам дарували подарунки і влаштовували бенкети. Інша назва свята "отаманів день", інформує Ukr.Media.

Історія свята

Преподобний Артемій був воєначальником і служив у військах. У той час правив імператор Костянтин. Після його смерті імператорський престол зайняв його син Констанцій. Від них праведник отримав за заслуги намісництво Єгиптом. Коли Констанція не стало, на імператорський престол прийшов Юліан Відступник. У нього зародилася ідея викорінення християнської віри і повернення до язичництва. Артемій виступив проти таких змін і відкрито став критикувати імператора. У гніві Юліан наказав схопити святого, катувати і помістити у в'язницю.

У темниці праведник віддався старанним молитвам, і йому було одкровення від Господа, що муки будуть перенесені ним без болю. Тортури не змусили себе чекати і наступного дня продовжилися. Тільки цього разу святий все переніс мовчки. Він лише сказав, що імператору доведеться відповісти перед Богом за те, що він зробив з християнами. Після цих слів праведнику відсікли голову, але його пророцтво збулося. Юліана незабаром не стало. Після смерті імператора, поховані християнами останки праведника, були передані до Константинополя.

Традиції та обряди

У цей день вовки підходили близько до сіл і населених пунктів. За їх виттям пророкували майбутні події. Воно було символом заморозків, що насуваються. А коли виття вовків було нестерпно гучним і багатоголосим, це віщувало голод. День вибирали для рубки капусти, для чого жінки збиралися, спільно рубали, а потім квасили капусту. Квашена капуста була на столі в кожній хаті. Для чоловіків цей день був хороший, щоб полагодити огорожі і паркани. Причини було дві. Вважалося, чим міцніший паркан, тим більший в будинку достаток.

Іншою причиною було наближення вовків, які могли зібратися в зграю, загризти і потягти домашню худобу. Надійний паркан не дозволяв їм цього зробити. Для відлякування вовків застосовували звук дзвону, а в домашніх умовах робили обходи з дзвіночками. Артемій вважався покровителем отаманів і воєначальників. До нього молилися для позбавлення від безглуздої смерті. Отамани в цю дату влаштовували застілля і гуляння. Не було ганебним подарувати воєначальнику подарунок. Зазвичай в якості подарунка дарували іменну зброю або мисливських собак.

Артемію молилися від захворювань шлунку і кишечника. Таку здатність святому за переказами дав Господь після того, як язичники придавили його камінням, а внутрішні органи випали на землю. Вважалося, що народженій в цей день людині було даровано заступництво вовчиці.

Прикмети

Цей день супроводжувався різними прикметами, за якими передбачали погоду:

  • Довгий вітер із заходу віщував наступ опадів.
  • Наявність інію на деревах в цю дату говорило про низьку врожайність наступного року.
  • Білка робить великі запаси — варто очікувати сувору морозну зиму.
  • Яскравий схід сонця з почорнілими або червоними хмарами говорив про непогожу погоду в денний час.
  • Виття вовків означало морозну люту зиму.
  • Опалі голки з модрини означали випадання снігу, який не розтане.
  • Вовки підійшли близько до населеного пункту і голосно виють, можливий голод взимку і низький урожай в майбутньому році.
  • Наявність низького падаючого атмосферного тиску і вітру, що дме зі сходу, говорило про прояснення погоди.
  • Об'єднання вовків в зграї віщувало холод.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *