10 квітня — день Іларіона — виверни оглоблі: історія, традиції та прикмети свята

10 квітня — день Іларіона — виверни оглоблі: історія, традиції та прикмети свята | INFBusiness

Всенародне старослов'янське свято Іларіон — виверни оглоблі прийнято щорічно святкувати у квітні, 10 числа. Церквою в цей день шанується пам'ять преподобного Іларіона Нового, ігумена Пелікітського монастиря, інформує Ukr.Media.

Приказку Іларіон — виверни оглоблі, день в народі заслужив за те, що до цього числа, земля вже досить прогрівалася, і зазвичай спадав сніг, тобто в санях відпадала потреба. Їх заносили в сарай і звільняли від оглобель.

Історична довідка

Святий Іларіон жив у 7 ст. на території Візантійської імперії, в районі протоки Дарданелли. Він виховувався в благочестивій родині, і ще з ранніх років вирішив віддати своє життя на служіння Богу і пішов у скит, де і провів десятиліття в молитвах і самітництві. За праведний спосіб життя, церква вирішила висвятити його в сан священика і відправити на служіння в Пелікітську обитель, ігуменом якої він згодом і став.

Святий Іларіон ще за життя володів чудовою силою молитви. Він словом виганяв бісів, творив різні чудеса і лікував навіть невиліковні недуги.

У 754 році, обитель атакував військовий вождь Лаханодракон. Зі своїми воїнами він увірвався в стіни монастиря і почав влаштовувати там повний розгром: напав на ченців під час проведення літургії, порушив і повалив на землю церковне начиння. Ченці були піддані жорстоким тортурам, багато з яких не витримали мук і померли на місці. Серед них був і святий Іларіон, який залишив після себе рукописну працю, під назвою "Настанови про сенс духовного життя".

Народні традиції та обряди

В цей день в народі заведено чистити водойми, при цьому обов'язково з молитвою і часто хрестячись; інакше водяний може потягнути під воду.

В цей час починали цвісти ранні весняні рослини. На Іларіона жінки готували цілющі відвари з мати-й-мачухи. Люди вірили, що ця травичка оберігає сиріт і погорільців, зігріває їх у вимушеній самоті.

Люди вірили, що в цей день вичерпуються магічні властивості "Степанового вінка", зібраного в минулорічний серпень.

Прикмети

  • Чим сильніші на Іларіона дощі, тим врожайнішим буде майбутній рік;
  • Птах чайка біля землі літає і верещить — чекайте літа спекотного, сухого і майже без дощів;
  • Сороки на верхівках дерев розсілися і не відлітають — чекайте швидких морозів;
  • У цей день холодний і туманний ранок — буде прекрасний урожай овочів;
  • Зайці з лісу вибігають і до полів підходять — весна буде холодна;
  • Вночі зірок не видно — чекайте тиждень дощів.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *