Залужний і король: як новому послу України поводитися при дворі

Залужний і король: як новому послу України поводитися при дворі | INFBusiness

Фото: wikimedia.org/ФБ Валерій Залужний

Отже, колишній головнокомандувач ЗСУ генерал Валерій Залужний став Надзвичайним та Повноважним послом України у Великій Британії – президентський указ про це було підписано 9 травня. Це вищий дипломатичний ранг у нашій країні, і займе його людина, яка обіймала найвищу військову посаду. Тепер Валерію Федоровичу доведеться змінити камуфляж на офіційний костюм (хоча згідно з Указом президента після відставки за Залужним збереглося право носити форму, але на дипломатичних прийомах це не заведено), а іноді навіть надягати фрак чи смокінг. Тому що Великобританія свого часу створила еталонний зразок дипломатичного етикету, за яким вибудовують свої відносини багато держав.

Історія британської дипломатії розпочалася в 1303 році з підписання Купецької хартії про закордонні торговельні відносини – і всі наступні роки вона обтесувалась та лакувалася. Є підозри, що нашому новому послу спочатку буде важко приловчитися до особливостей британського дипломатичного протоколу, але віримо, що розум і харизма Залужного дозволять йому з честю представити Україну на островах Туманного Альбіону.

Часу на підготовку, щоправда, мало: Посольство України у Сполученому Королівстві з літа минулого року працює без керівника після відставки попереднього посла України Вадима Пристайка.

Усе, як британці люблять

Відомо, що 50-річний Валерій Залужний немає дипломатичного досвіду, він досвідчений військовий. Але в 2020 році він закінчив магістратуру в Острозькій академії за спеціальністю «Міжнародні відносини» – а це якраз прийнятна освіта для посла. Плюс до цього військова освіта, дисциплінованість та точність – усе, як британці люблять та страшно поважають.

Також Залужному доведеться враховувати і той факт, що британська дипломатія дуже вміло захищає інтереси своїх громадян, через що й виникла фраза, що Англія не має постійних ворогів і постійних друзів – має лише постійні інтереси. Цим може пояснюватися надзвичайна самовпевненість і навіть снобізм британських дипломатів. Так, вони прискіпливо стежать за дотриманням етикету їх закордонними колегами, але самі можуть, м’яко кажучи, наплювати на нього, якщо йдеться про горезвісні англійські інтереси. Втім, напевно, Залужного цим не здивувати: щось таке часто відбувається і на військовій службі.

Залужний і король: як новому послу України поводитися при дворі | INFBusiness

Досвід спілкування із найяснішою особою має прем’єр України Денис Шмигаль. Може поділитись. Фото: REUTERS

«Пан король» чи «любий друже»?

А ось поява при королівському дворі Великобританії, куди обов’язково запросять нового посла України, буде пов’язана з щосекундним пеленгом як з боку оточуючих (Чи не дуже посол стиснув руку королю Чарльзу у привітанні? Чи не чмокнув від надміру почуттів королеву-консорту Каміллу в щічку?), так і зсередини (Чи правильно назвав короля «сер», а не «друже» чи «пан король»? Чи повинна дружина посла зробити реверанс королівській парі, чи це буде розцінено як підлабузництво?).

Сподіваємося, служба протоколу у посольстві все розповість та пояснить новому українському послу. А редакція Коротко про, вивчивши кілька посібників та довідників з дипломатичного протоколу, взяла на себе працю зібрати список із деякими найпростішими порадами. Можливо, вони стануть у нагоді не лише послу України, а й усім, кому пощастить побувати на королівському прийомі у Віндзорському палаці.

 • Король – “сер”, як і всі люди, які мають дворянське звання. Але при першому зверненні – «Ваша Величність», а «сер» вже далі під час розмови.
 • Будь-яку правлячу особу не можна чіпати руками, тим більше обіймати. А самі монархи можуть чіпати і обіймати будь-кого.
 • За етикетом треба підвестися, коли монарх входить у кімнату.
 • Коли закінчується аудієнція, можна повернутися до короля спиною. Але якщо є можливість, то краще не треба. Нехай король піде, тоді можна крутитися скільки завгодно. У розумних межах, звісно.
 • Капелюхи у присутності царської особи допускаються, але лише до 18.30. Якщо жінка в рукавичках – добре (хоча це не обов’язково), але тоді їх не треба знімати до зустрічі з монархом. Рукавички не повинні бути білими.
 • Реверанси та поклони… Ніякого підлабузництва тут немає, це просто церемоніальне привітання і не більше. Але якщо замість реверансу жінка просто ввічливо схиляє голову, це теж прийнятно.
 • Мобільні телефони під час прийому, звичайно, мають бути вимкнені.
 • Спочатку каже король – гість відповідає. Тільки так і не інакше. Король задає тему та тон розмови.
 • Якщо гість королівського двору вимовляє, наприклад, застільну промову в присутності короля, то починати її треба словами: «З милостивого дозволу Вашої Величності…», а закінчити словами: «Леді та джентльмени, прошу вас піднятися і приєднатися до мого тосту: «За Короля !».
 • Коли дипломати приходять на офіційну церемонію у парадній формі, вони надягають ордени та медалі.
 • І особливість цього списку: правила офіційного протоколу не поширюються на офіцерів!

Тобто генерал Валерій Федорович Залужний легко може відвідати королівський палац у Лондоні, не змінюючи на фрак улюблений «мультикам». Тоді ще побачимо, хто перед ким у реверансі присяде.

Залужний і король: як новому послу України поводитися при дворі | INFBusiness

Правила офіційних прийомів не поширюються на офіцерів. Генералу-послу можна буде носити звичний одяг. Фото: president.gov.ua

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *