Спеціальний репортаж: Сі Цзіньпін – щирий друг Сербії

Спеціальний репортаж: Сі Цзіньпін - щирий друг Сербії | INFBusiness

Фото: 16 серпня 2021 року, Смедерево, Сербія. Металургійний завод Смедерево у Сербії. Фото: Сіньхуа

Металургійний завод у Смедереві, розташований на березі мальовничої річки Дунай, тривалий час вважався гордістю Сербії, перш ніж він опинився на межі банкрутства понад 20 років тому.

Завдяки поглибленню високоякісної співпраці між Китаєм та Сербією в рамках ініціативи “Пояс і шлях”, столітня фабрика відродилася у 2016 році, коли у неї з’явився китайський партнер.

Загалом через кілька місяців завод у Смедереві почав приносити прибуток. Зараз це один із найбільших у світі виробників чавуну та сталі та постачальників комплексних послуг за обсягом виробництва.

Відродження сталеливарного заводу є одним із ключових прикладів ширшої практичної співпраці між двома країнами.

У зв’язку з тим, що найближчими днями голова КНР Сі Цзіньпін здійснить свій другий державний візит до Сербії, очікується, що залізна дружба між двома народами ще більше збагатиться та зміцниться.

За словами колишнього президента Сербії Томислава Ніколича, багато великих китайських інвестиційних проектів було реалізовано завдяки голові Сі Цзіньпіну. “Він щирий друг Сербії”, – зазначив він.

Спеціальний репортаж: Сі Цзіньпін - щирий друг Сербії | INFBusiness

17 жовтня 2023 року, Пекін, Китай. Голова КНР Сі Цзіньпін зустрічається з президентом Сербії Олександром Вучичем, який прибув до Пекіна для участі у 3-му Форумі міжнародного співробітництва “Пояс і шлях”, у Будинку народних зборів. Фото:Сіньхуа

Відродження заводу

Під час першого державного візиту до Сербії в 2016 році Сі Цзіньпін простяг руку допомоги металургійному заводу в Смедереві, започаткувавши хвилю китайської підтримки.

Президент Сербії Олександр Вучич добре пам’ятає, як він, тоді прем’єр-міністром, звернувся до Сі Цзіньпіна під час візиту останнього з ідеєю врятувати завод. Китайський лідер запевнив його/у підтримці/, процитувавши відому китайську приказку: “Обіцянки потрібно виконувати, а дії мають приносити результат”.

“Те, що ми обіцяємо зробити, наприклад, запровадити передові технології, забезпечити зайнятість місцевого населення та принести користь суспільству, має бути виконано неодмінно”, – сказав він робітникам під час відвідин заводу.

Владан Михайлович, виконавчий директор із виробництва заводу у Смедереві, назвав візит голови КНР поворотним моментом. За підтримки Сі Цзіньпіна Китай запропонував Сербії постійну допомогу у відродженні заводу.

“Зобов’язання голови, особливо щодо модернізації виробничих потужностей, стали реальністю”, – сказав Михайлович.

Приблизно за 60 км на північний захід від заводу в Смедереві знаходиться центральний залізничний вокзал Белграда, який є відправною точкою ще одного проекту співробітництва в рамках ініціативи “Пояс і шлях” – проекту високошвидкісної залізниці Белград-Нові-Сад.

Ця залізниця, яка є ділянкою залізниці Сербія-Угорщина, була запущена в експлуатацію у березні 2022 року. З того часу пасажири переміщуються між найбільшими містами Сербії зі швидкістю до 200 км/год. О. Вучич назвав її “подарунком для майбутніх поколінь”.

Процвітаюча співпраця між Пекіном та Белградом у рамках “Поясу та шляху” уособлює зростаючу синергію між стратегіями розвитку двох країн, яка значно зміцнила двосторонні економічні та торговельні відносини.

За даними китайської митної статистики, загальний обсяг торгівлі між Китаєм і Сербією в 2023 році досяг 4,35 млрд. доларів США, збільшившись на 23,7 відс. в порівнянні з попереднім роком.

У жовтні минулого року за участю Сі Цзіньпіна та О. Вучича Китай та Сербія підписали в Пекіні угоду про вільну торгівлю, яка стала першою подібною угодою між Китаєм та країною Центральної та Східної Європи. Після набуття чинності угоди понад 60 відс. оподатковуваних товарів будуть негайно звільнені від мит, а частка кінцевого обсягу імпорту обох сторін з нульовими тарифами сягне приблизно 95 відс.

“Китай є одним з найважливіших партнерів Сербії з економічного розвитку, – зазначив Ненад Стекіч, науковий співробітник Інституту міжнародної політики та економіки, сербського дослідницького центру. – Відтоді, як у 2016 році ми підвищили рівень наших відносин до всеосяжного стратегічного партнерства, вони дійсно розвиваються по висхідній траєкторії”.

Спеціальний репортаж: Сі Цзіньпін - щирий друг Сербії | INFBusiness

6 травня 2023 року, Белград. Пасажири роблять селфі на станції Нові-Сад у Сербії. Фото: Сіньхуа

Друг у біді

І металургійний завод, і залізні рейки свідчать про особливий зв’язок між двома народами, який був викутий кров’ю і потом. Перед лицем труднощів та викликів китайський та сербський народи завжди підтримували один одного.

Коли пандемія COVID-19 охопила світ, Китай надав Сербії своєчасну допомогу. Надіславши засоби захисту, медичні інструменти та вакцини, Китай також направив до Сербії групу медичних фахівців, щоб допомогти їй стримувати поширення вірусу.

Китайські медики приземлилися в белградському аеропорту Нікола Тесла пізно вночі. О. Вучич очолив групу високопосадовців, що вирушила зустріти експертів. Оскільки під час пандемії рекомендувалося відмовитися від рукостискань, сербський лідер привітав кожного члена китайської групи, торкнувшись ліктем. Він також поцілував китайський державний прапор на подяку за своєчасну підтримку Китаю.

Китайський народ “вияв себе як друг у найважчі часи, коли ми боролися за життя сербів”, сказав О. Вучич.

Наступного місяця Сербія нагородила китайських медиків найпрестижнішими військовими нагородами, відзначивши їхній неоціненний внесок у боротьбу країни з пандемією.

Коли Китай стикався із труднощами, Сербія також поспішала на допомогу. Після того, як у 2008 році потужний землетрус зрівняв із землею китайський повіт Веньчуань, Сербія оперативно надала допомогу Китаю, відправивши велику кількість гуманітарних вантажів мешканцям постраждалих районів.

“Справжній друг пізнається у біді. Це великий вислів”, – заявив О. Вучич в інтерв’ю Сіньхуа.

Спеціальний репортаж: Сі Цзіньпін - щирий друг Сербії | INFBusiness

21 березня 2020 року, Белград, Сербія. Президент Сербії Олександр Вучич вітає членів китайської медичної групи. Фото: Сіньхуа

Залізна дружба

“Друг, з яким пов’язує залізна дружба”, – так Сі Цзіньпін описав Сербію. У китайському дипломатичному дискурсі термін “залізна дружба” має особливе значення.

Сербія пишається своєю залізною дружбою з Китаєм, і Китай завжди ставився до Сербії як до рівної держави, сказав О. Вучич Сі Цзіньпіну під час свого візиту до Китаю для участі у 3-му Форумі міжнародного співробітництва “Пояс і шлях” у жовтні минулого року.

Залізна дружба, за словами Ван Івея, директора Інституту міжнародних відносин Китайського народного університету, передбачає тісні стосунки, тісний зв’язок та тісне співробітництво на основі справжньої поваги основних інтересів один одного. Всі ці характеристики застосовні до відносин між Китаєм та Сербією.

Прогулюючись белградським парком Калемегдан – символом стійкості, спадщини та природної краси Сербії – під час свого візиту в 2016 році, Сі Цзіньпін висловив глибоку повагу до країни та її народу.

“Сербський народ, який має незламний дух, знову і знову відроджується, як фенікс з попелу, чим китайський народ дуже захоплюється”, – сказав голова КНР, який вважає, що всі країни, незалежно від їхнього розміру, є рівноправними членами міжнародної спільноти і повинні мирно співіснувати та вчитися один у одного.

Керуючись філософією Сі Цзіньпіна, Китай надає Сербії тверду підтримку в питаннях, що стосуються її основних інтересів та занепокоєнь, що робить їхню залізну дружбу гарним прикладом рівного ставлення та взаємної вигоди.

Зв’язок між двома країнами зміцнюється не лише за допомогою дипломатії, а й завдяки взаємоповазі та розумінню, наголосив Олександр Вулін, колишній міністр оборони та внутрішніх справ Сербії.

“Сербія глибоко поважає КНР не тільки через її розміри, а й завдяки зразковому лідерству, яке вона уособлює, – додав він. – Китай вміє говорити і слухати. Китай – це партнер, а не командир. Китай не вказує, Китай дає поради”.

Матеріал надано Сіньхуа

Спеціальний репортаж: Сі Цзіньпін - щирий друг Сербії | INFBusiness

19 червня 2016 року, Смедерево, Сербія. Голова КНР Сі Цзіньпін /у центрі/ у супроводі тодішнього президента Сербії Томислава Ніколича та тодішнього прем’єр-міністра Олександра Вучича спілкується з робітниками у їдальні металургійного заводу у Смедереві. Фото: Сіньхуа

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *