Скандальний жарт «Кварталу 95»: що загрожує за дискредитацію військових

Скандальний жарт «Кварталу 95»: що загрожує за дискредитацію військових | INFBusiness

Фото: скрін відео facebook.com/lena.chichenina

“Квартал 95” знову під вогнем критики. Сценка про рівненського військкома, який “шифровано” цілувався з дівчатами, замість сміху викликала обурення. А найдужче обурювались тим, що актори, які поводилися дуже фривольно, були вдягнуті у пікселі – форму, у якій б’ються і гинуть наші захисники. У соцмережах заговорили про дискредитацію військовослужбовців ЗСУ і навіть про можливість відкриття кримінальної справи за образу їх честі та гідності.

Що про це говорить закон та яка судова практика – у матеріалі Коротко про.

Де-юре – ні, а от де-факто…

На початку березня 2022 року набрав чинності закон про посилення кримінальної відповідальності за виготовлення та поширення забороненої інформаційної продукції. Це один з так званих законів війни, які зміцнюють статус військових і протидіють можливим проявам колаборації. Кримінальний кодекс України він поповнив, зокрема, статтею 435-1.

Ця стаття зазначає, що образа честі і гідності, погроза вбивством, насильством або знищенням чи пошкодженням майна військовослужбовцю, його близьким родичам чи членам сім’ї карається обмеженням волі на строк від 3 до 5 років або позбавленням волі на той самий строк. Таке ж покарання передбачене за виготовлення та поширення матеріалів, які містять образи та погрози на адресу військових.

Доктор юридичних наук, професор кафедри кримінального та кримінально-процесуального права Національного університету «Києво-Могилянська академія» Микола Хавронюк звертає увагу на одну деталь:

– Стаття 435-1 включена у XIX розділ КК України – “Кримінальні правопорушення проти встановленого порядку несення військової служби”. Суб’єктами злочинів такого роду можуть бути тільки військовослужбовці і представники формувань, які до них прирівнюються. Тобто цивільні під дію цієї статті не підпадають. Якщо цивільний ображає військових, ми можемо говорити про захист не кримінально-правовим, а цивільно-правовим шляхом. Тобто ображені особи або їх представники можуть подавати позовну заяву до суду про захист честі та гідності.

Де-юре воно так, а от де-факто… На деталь не зважають. Слідча і судова практика свідчить, що ст. 435-1 досить широко застосовується щодо цивільних. Ми не будемо розмірковувати над правомірністю, ми хочемо попередити про наслідки непродуманих висловлювань та дій.

Зухвалі стріми

У вересні 2022 року СБУ повідомила, що задокументувала діяльність одного з відомих блогерів з Києва, який знімав провокативні відео під час руху військових колон, ображав військових у своїх стрімах, намагався фіксувати їхні обличчя та номерні знаки автомобілів. Відзняте викладав на власній інтернет-платформі та розповсюджував через соцмережі.

У СБУ запевняли, що “таке провокативне відео представники спецслужб рф використали для «розгону» дезінформації про громадянську позицію і патріотичні настрої жителів Київщини”. Спецслужба не розголошувала імені затриманого, але тодішній радник міністра МВД Антон Геращенко повідомив, що йдеться про Влада Антонова – керівника проєкту dtp.kiev.ua. Йому була повідомлена підозра одразу по двох частинах ст. 435-1 УК України.

Щодо блогерської діяльності, то тільки цією статею правоохоронці можуть і не обмежитися. У листопаді минулого року СБУ відкрила кримінальну справу щодо ще одного любителя “екстремальних” стрімів. “Зловмисник у комендантську годину навмисне пересувався вулицями міста та провокував конфліктні ситуації з військовослужбовцями ЗСУ та правоохоронцями”, говориться у повідомленні спецслужби. З відкритих джерел відомо, що йшлося про Віталія Бяльського, якого звинуватили в інформаційно-підривній та деструктивній діяльності, а також дискредитації Сил оборони. Підозра була вручена за ч. 1 ст. 114-1 Кримінального кодексу – “Перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період”. Санкція – від 5 до 8 років.

Не менш показова справа фітнес-тренера з Полтави Романа Заволоки, над яким триває суд. Чоловік розважався тим, що знаходив на вулиці працівників ТЦК та СП, ображав їх і знімав розмову на відео, яке потім викладав у соцмережах. Під час одного з таких “рейдів” обвинувачений плюнув у лице одного з ветеранів та назвав його “придурком”. Спершу поліція відкрила кримінальне провадження за фактом хуліганства, а в суд справа пішла вже по чотирьох статтях, серед яких і ст. 435-1 – “Образа честі й гідності, погроза військовому”.

Скандальний жарт «Кварталу 95»: що загрожує за дискредитацію військових | INFBusiness

17 000 гривень за “клоунів”

Кількість вироків, що виносяться за ст. 435-1, свідчить, що ця стаття сьогодні досить популярна і по ній тривають суди. У Єдиному державному реєстрі судових рішень ми знайшли також близько десятка вироків. Усереднена картина така: випив, вийшов на повітря, побачив чоловіка у військовій формі, вирішив, що він роздає повістки, почав визвірятися. У поліції протверезів, перелякався, уклав угоду з прокурором про визнання вини або на суді гірко покаявся. Отримав умовний строк.

У Берегівському районі Закарпатської області таким покаранням відбувся чолов’яга, який заявив «якби зараз автомат, я би вас постріляв» начальнику групи морально-психологічного забезпечення. Причому військовий просто йшов вулицею, одягнений у форму.

Судячи з текстів судових вироків, військкоми мусять мати ну дуже міцні вуха, бо вислуховувати доводиться багато чого. От, наприклад, цитата з вироку Кіцманського районного суду Чернівецької області: «…ти клоун, і вся твоя контора клоунська, і твій начальник алкоголік абосцаний, п’яніца, кончений причом сепар”. Такі перемовини підсудний регулярно знімав на мобільний телефон і викладав у соцмережі. Покопавшись у відкритій групі, що налічувала 4 тисячі учасників, співробітники СБУ добули ще чимало відео зі словесними “перлами” на адресу мобілізаційних груп. Цитувати їх ми не будемо, але скажемо, що кінець у цієї історії досить м’який. Затятий борець із “клоунами” та “дебілами” теж уклав угоду з прокурором, відбувшись покаранням навіть меншим нижчої межі – штрафом у 17 000 гривень, який дозволили сплатити у розстрочку. Чоловікові повернули усю його “відеостудію” – 3 ноутбуки та 16 мобільних телефонів.

– Висміювати і провокувати працівників ТЦК зараз, на жаль, стало так само модно, як до війни провокували патрульних поліцейських на дорогах. Масла у вогонь доливають і наші колеги, що з усіх “ютубів” розповідають про неправомірні дії військкомів і як уникнути мобілізації, – констатує адвокат Ігор Михальчик.

Ведуться на “моду”, схоже, і самі військові. У грудні минулого року в Шаргородському районному суді на Вінниччині каявся молодий солдат, який навмисне ображав стрільця з роти охорони Жмеринського ТЦК та СП, щоб його дівчина зафільмувала ефектне відео. Хлопця засудили до 3 років реального позбавлення волі. Тут стаття 435-1 вже напевне спрацювала за адресою.

Тож суд, як бачимо, може бути не тільки поблажливим до тих, хто ображає військових, а й виправдано суворим.

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *