Прогнози економістів: що буде з курсом валют до кінця 2023 року

Прогнози економістів: що буде з курсом валют до кінця 2023 року | INFBusiness

Валютний ринок пройшов перші за час повномасштабної війни з Росією 10 днів у режимі не фіксованого, а гнучкого курсу гривні. Ключовий висновок – НБУ дотримується обіцянки і надалі значною мірою впливати на ринок, тож суттєвих потрясінь не відбулося, а гривня навіть посилилася. Цей баланс, ймовірно, збережеться принаймні до кінця року. Чому та що відбувається на валютному ринку

Ажіотаж на валютному ринку, що виник минулого тижня після рішення НБУ відмовитися від фіксованого курсу гривні, схоже, минув. Інтервенції Нацбанку знизились до звичайних денних рівнів ($110–120 млн), а офіційний курс навіть зміцнився у порівнянні з донедавна зафіксованими – до 36,57 грн/$.

Опитані Forbes економісти та учасники ринку не очікують суттєвих змін з курсом принаймні у найближчі місяці. Ключова причина – націленість НБУ на збереження стабільної ситуації попри суттєвий структурний дефіцит валюти в економіці.

Як валютний ринок прожив перші 10 днів керованої гнучкості курсу та що це, зрештою, означатиме для гривні?

Як пройшли перші 10 днів керованої курсової гнучкості від НБУ

(Натисніть «Читати більше», щоб відкрити повний текст)

Після оголошення про відмову від фіксованого курсу попит на валюту зріс у всіх сегментах: на міжбанку, у банках та в обмінниках. Аби втримати ажіотаж під контролем, Нацбанк здійснив інтервенції на суму близько $520 млн за день.

Червоних ліній щодо обсягів резервів у нацбанку немає, наголошували представники НБУ під час брифінгу 2 жовтня. Цю ж тезу повторив очільник НБУ Андрій Пишний у Facebook вже після першого дня гнучкого курсу.

Але вже наступного дня інтервенції зменшились більш ніж удвічі – до близько $230 млн. На третій і четвертий день гнучкого курсу цей показник взагалі опустився до $110–120 млн на добу. Загалом за тиждень регулятор продав $1,16 млрд, чого у 2023 році ще не бувало, а в 2022-му більше було тільки один тиждень – 23–27 травня інтервенції становили $1,43 млрд.

Такий об’єм переважно зумовлений значним зростанням попиту з боку юросіб. Так, з 3 по 6 жовтня вони купили $1,4 млрд, що на 44% більше, аніж за аналогічний період попереднього тижня, йдеться в аналітичному звіті групи ICU. Натомість пропозиція з боку юросіб за вказаний період зменшилась на 14% – до $629 млн.  

На роздрібному ринку в понеділок, 2 жовтня, одразу після оголошення НБУ про відмову від фіксованого курсу, населення купило $85,9 млн безготівкової валюти – найбільше від початку повномасштабного вторгнення, зазначають в ICU. З 3 до 6 жовтня населення купило $210 млн за безготівку – це більше ніж удвічі за аналогічний період попереднього тижня. 

А ось на готівковий ринок ажіотаж не розповсюдився – за вказані чотири дні населення купило $317 млн, що на 2% менше, ніж тижнем раніше. 

Читати більше Згорнути

Що відбувається на валютному ринку зараз 

Ажіотаж навколо курсу вщух уже під кінець минулого тижня, про що свідчить і значне зниження інтервенцій НБУ, констатують директорка аналітичного департаменту Dragon Capital Олена Білан та економіст Олексій Блінов.

Попит серед фізосіб теж знизився, каже Блінов. «Багато з тих, хто купував валюту безготівково, вже в перші дні використали свої місячні квоти і вже генерують нульовий попит», – зазначає він. Це підтверджує і казначей одного з банків з українським капіталом, що попросив не згадувати його імені у цій статті через сенситивність теми.

На міжбанку максимум після переходу до «плавання» був 7–8 жовтня – 36,62 грн/$, що на 5 копійок більше, ніж зафіксований донедавна курс. Станом на 12 жовтня він укріпився до 36,43 грн/$.  

Початок нового тижня демонструє стабільність ринку – за перші два дні інтервенції НБУ становили сукупно близько $250 млн, свідчать дані НБУ. В середньому це $125 млн за добу, що близько до обсягів наприкінці минулого тижня і загалом співставно середньому показнику в серпні–вересні.

Крім сплеску попиту минулого тижня від нерозуміння ситуації, на валютному ринку нічого в принципі не змінилось, вказує Білан із Dragon Capital. «НБУ проводитиме інтервенції, як і планував: у нього є оцінка структурного дефіциту, і він продаватиме валюту, щоб задовольнити цей дефіцит», – каже вона.

Тож слід очікувати незначних коливань, анонсованих Нацбанком. Якщо в якийсь день попит буде більшим, ніж структурний дефіцит, НБУ трошки більше продаватиме, і гривня послаблюватиметься. Якщо попит буде меншим – навпаки, додає Білан. Фактори можуть бути різні. Наприклад, у якийсь день будуть більші продажі від експортерів, а в інший може бути великий імпортний платіж, пояснює вона. 

Попри зниження ажіотажного попиту, не слід очікувати, що структурний попит зникне, зазначає начальник управління казначейських операцій банку «Кредит Дніпро» Юрій Гриненко.

Що буде з курсом гривні у подальшому за режиму керованої гнучкості

Четверо опитаних аналітиків погоджуються, що нинішня ситуація мало відрізнятиметься від ситуації з фіксованим курсом. Навіщо тоді ця керована гнучкість? Зараз пріоритет Нацбанку – щоби люди і ринок звикли, що курс може рухатись, вважає Білан із Dragon Capital. Офіційний курс, хоч і на масштабі копійок, але демонструє це: на початку був ажіотаж, і гривня трошки послабилась, зараз ситуація стабілізувалась – і курс зміцнився.

З аргументом щодо психологічного ефекту погоджуються і Олексій Блінов, і ще один з експертів, який попросив не називати свого імені. Другий співрозмовник припускає, що НБУ міг витратити менше валютних резервів, але вирішив продемонструвати укріплення гривні більше, ніж фіксований курс 36,57 грн/$. Щоб підтвердити свої слова про «курс може рухатися у два боки». 

Цікавим має бути наступний етап, коли НБУ відмовиться від повного закриття ринку інтервенціями і дозволить курсу коливатися у певному відчутному діапазоні, вважає Блінов. «Наразі ми де-факто у фіксованому курсі, але це не назавжди», – додав економіст.

Та щонайменше до кінця року такого очікувати не варто. Зважаючи на наявні ризики (обстріли інфраструктури, невизначеність з міжнародною допомогою, сезонне збільшення імпорту), сильних рухів курсу НБУ поки не допускатиме, щоби не збурювати очікування, вважає Білан із Dragon Capital.

«Навряд чи офіційний курс вийде за межі діапазону 36–37 грн/$, – каже вона. – З часом будуть більші коливання».

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *