Перша страховка від воєнних ризиків. Як індустріальній парк Томаша Фіали зміг її отримати

Перша страховка від воєнних ризиків. Як індустріальній парк Томаша Фіали зміг її отримати | INFBusiness

Агентство Світового банку MIGA вперше застрахувало інвестицію у проєкт з України. Гарантію отримав індустріальний парк M10 Lviv Industrial Park Dragon Capital Томаша Фіали, що знаходиться неподалік від кордону з Польщею. Чому українським компаніям непросто отримувати міжнародну страховку від воєнних ризиків?

Ввечері 28 вересня агентство з гарантування інвестицій із групи Світового банку MIGA оголосило про завершення угоди з надання гарантій першому за час повномасштабної війни інвестиційному проєкту в Україні – М10 Lviv Industrial Park. 65% компанії, що оперує індустріальним парком у Львові, належить Dragon Capital Томаша Фіали, 35% – ЄБРР (став інвестором проєкту у лютому 2023-го).

$9,2 млн гарантії, наданої MIGA, фактично виступають страховкою для інвестицій у будівництво першої черги М10 Lviv Industrial Park, розповідає інвестиційний директор Dragon Capital Михайло Сакун. Ризики, які покриває ця гарантія, безпосередньо повʼязані з війною – фізичне руйнування обʼєкту внаслідок ворожих обстрілів та/або втрата контролю над ним.

Угода додає Dragon Capital оптимізму: компанія розраховує продовжити співпрацю з MIGA в рамках проєкту М10 Lviv Industrial Park, який буде масштабуватися, уточнює Сакун. Утім, щоб отримати навіть порівняно невелику за сумою гарантію, українській компанії довелося витратити пів року часу та підготувати детальну заявку. «Ретельність аналізу швидше нагадує M&A угоди», – каже Сакун.

Що Dragon Capital зробила, щоб стати першою українською компанією, що отримала «воєнну страховку»?

Як M10 Lviv Industrial Park отримав гарантію від MIGA

М10 Lviv Industrial Park – поки що єдиний український проєкт, якому MIGA запропонувала та надала гарантії. Агентство ще з кінця минулого року розглядає кілька обʼєктів, однак реалізувати вдалося лише один. Паплайн із кількох українських компаній MIGA сформувала ще наприкінці 2022-го, розповідала в інтервʼю Forbes міністерка економіки Юлія Свириденко. Тоді йшлося про пілотний проєкт на $30 млн до кінця 2022-го, уточнювала Свириденко. У «робочому» списку були одна українська та дві іноземні компанії з індустрій фінансів, логістики та промислової інфраструктури. 

Dragon Capital вирішила подати заявку на страхування від MIGA для М10 Lviv Industrial Park саме після консультацій з Мінекономіки, каже Сакун. «Вони, а також Офіс президента були рушійною силою цього процесу», – згадує він.

Що Томаш Фіала будує в індустріальному парку M10 /надано пресслужбою

Що Томаш Фіала будує в індустріальному парку M10

(Натисніть «Читати більше», щоб відкрити повний текст)

М10 Lviv Industrial Park – індустріальний парк, розташований у промисловій зоні Львова «Рясне-2» поруч із трасою М10 – у 60 км від кордону з Польщею. Парк М10 займає 23,5 га та складається з шести ділянок, спланованих під складські та виробничі приміщення загальною площею 140 000 кв. м.

Dragon Capital інвестувала у частково збудований проєкт у 2021-му, однак через війну не встигла добудувати першу чергу (складський комплекс площею 14 400 кв. м). Роботи відновилися влітку 2022-го. У лютому 2023-го власником 35% М10 Lviv Industrial Park став ЄБРР. Очікуваний обсяг інвестицій від нового власника становитиме до $24,5 млн. З них $5,5 млн виділили відразу для завершення будівництва першої черги проєкту.

Бізнес модель – розбудовувати наявні площі під потреби конкретних виробників, які захочуть працювати в парку, каже Сакун із Dragon Capital. Компанія поки що не має підписаних контрактів із потенційними резидентами, але веде низку перемовин, уточнює він. Ймовірно, в М10 працюватимуть здебільшого експортно-орієнтовані підприємства. «Це було би логічно через близькість кордону з ЄС, великої траси та міста Львів, який є великим хабом із висококваліфікованою робочою силою», – зазначає Сакун.

Читати більше Згорнути

Залучення держави у цьому процесі важливе, оскільки один із параметрів, на який орієнтується MIGA, – вплив проєкту на розвиток регіону, розповідає Сакун. Уся процедура від подачі заявки до підписання угоди зайняла близько пів року, уточнює він.

Більше половини часу пішло на due-diligence, протягом якого MIGA (кожним кейсом займається визначена команда співробітників агентства) аналізувала фінансову, технічну та юридичну складову проєкту. «Нашою перевагою було те, що це не перша міжнародна інституція, з якою ми співпрацюємо, тож ми знали, яка інформація їм потрібна», – пояснює Сакун.

прес-служба Dragon Capital

Михайло Сакун Фото прес-служба Dragon Capital

Про що йдеться? Сакун виділяє три ключові для MIGA напрямки.

  • Джерела походження коштів. Хто акціонери, звідки в них гроші, усі класичні практики KYC (Know Your Client, – Forbes), перелічує Сакун. «Якщо це не «біла» та прозора компанія зі зрозумілими джерелами фінансування, то, в принципі, можна навіть і не починати розмову», – каже він.
  • Бізнес-модель. Чому компанія займається певним проєктом та чому він є важливим для регіону чи країни загалом, зазначає Сакун. Останній критерій має особливе значення для MIGA, згадує він.
  • Технічна складова. Йдеться про глибокий технічний аудит проєкту на предмет відповідності певним критеріям якості. Це фінансова, економічна та юридична складова, перераховує Сакун.

Скільки підготовка заявки у MIGA коштувала Dragon Capital? «Прямих фінансових видатків у нас було нуль, але ми витратили дуже багато часу», – констатує Сакун.

m10.com.ua

m10 Фото m10.com.ua

m10.com.ua

m10.com.ua

m10.com.ua

m10.com.ua

m10.com.ua

m10.com.ua

m10.com.ua

m10.com.ua

m10.com.ua

m10.com.ua

m10.com.ua

m10.com.ua

Як Україна намагалася запустити страхування воєнних ризиків

Станом на середину червня, коли MIGA запропонувала гарантію M10 Industrial Park (але угода ще не була завершена), агентство мало у роботі ще два українські проєкти у фінансовому та виробничому секторах, йдеться у письмовому коментарі, переданому речницею MIGA. Це дещо розходиться з очікуваннями українського уряду. Ще наприкінці 2022-го співрозмовники Forbes серед топпосадовців Мінекономіки розповідали, що сподіваються на виділення MIGA та американською DFC сукупно $2 млрд на страхування інвестпроєктів в Україні.

Зараз про подібні показники не йдеться. Власний бюджет агентства – це десятки мільярдів доларів, але гарантія для M10 стала можливою завдяки створенню Support to Ukraine’s Reconstruction and Economy Trust Fund (SURE), фінансування для якого надав уряд Японії, зазначається у відповіді MIGA. «Подальші подібні проєкти будуть можливими в залежності від, зокрема, додаткового фінансування для MIGA з боку донорів», – йдеться у коментарі.

DFC теж вела перемовини з кількома українськими компаніями, але поки що корпорація більше фокусується на наданні фінансування локальним фондам та банкам, розповідав у травневому інтервʼю Forbes CEO DFC Скотт Нейтан. Зокрема, йдеться про $25 млн для нового фонду інвесткомпанії Horizon Capital, запущеного під час війни.

Втім в уряді з оптимізмом сприймають надання першої «військової страховки» від MIGA. «Ми довго йшли до цього важливого рішення, – написала у Facebook міністерка економіки Свириденко, коментуючи угоду. – Це сигнал для нових потенційних інвесторів та перший крок до запуску ринку страхування від воєнних ризиків».

Ще одна обнадійлива новина – 2 жовтня пресслужба Мінекономіки повідомила, що французьке державне експортно-кредитне агентство Bpifrance Assurance Export страхуватиме французькі компанії, які готові інвестувати в Україну. Йдеться про покриття до 95% втрат активів інвестора або дебіторської заборгованості. 

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *