Які компанії з росіянами у власниках досі працюють в Україні та в якому вони стані? Дослідження StateWatch та YouControl

Які компанії з росіянами у власниках досі працюють в Україні та в якому вони стані? Дослідження StateWatch та YouControl | INFBusiness

Проєкт Trap Aggressor аналітичного центру StateWatch у партнерстві з платформою YouControl дослідили ринкову потужність компаній російських олігархів в Україні. Виявилося, що 31 бізнес з російським корінням втратив позиції на ринку України у 2022 році. Але 16 компаній – навпаки, покращили результати. Роман Стеблівський, аналітик проєкту Trap Aggressor, розповів детальніше про результати дослідження

Попри повномасштабне вторгнення Росії, в Україні й досі працює багато компаній з російськими частками. У 2022-му, за даними YouControl, понад 20 000 активних українських підприємств мали хоча б одного громадянина або резидента Росії чи Білорусі серед власників, засновників або кінцевих бенефіціарів. 

Як мінімум 113 українських компаній мають зв’язок з російськими олігархами. Частина з них, як от Миколаївський глиноземний завод чи ТРЦ Ocean Plaza, у 2023 році конфіскували на користь держави під час санкційного процесу, вони мають бути приватизовані. Інші, як от найбільший виробник мінеральних вод в Україні IDS Ukraine (ТМ «Моршинська») чи завод з виготовлення бетонних виробів «Аерок», тимчасово арештовані й передані до Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА). Агентство має знайти приватних управителів цими бізнесами, допоки органи правопорядку розслідують злочини, які могли бути скоєні в цих компаніях. 

Такі дії мають негативний ефект на діяльність підприємств, адже обшуки представників органів правопорядку в арештованих компаніях можуть тривати місяцями, рахунки заблоковані, а в цей час активи бізнесів можуть бути розкраденими невідомими особами.

Проєкт Trap Aggressor проаналізував показники, щоб побачити відносно загальну картину ринкової спроможности українського бізнесу з російськими частками. Для цього аналітики взяли перелік компаній російських олігархів з реєстру Trap Aggressor та порівняли значення індексів MarketScore компаній у 2022-му та 2021 роках. 

Виявилося, що 31 компанія російських олігархів втратила позиції на ринку в Україні у 2022-му. 

Що таке індекс MarketScore

Довідка. У реєстрі Trap Aggressor є перелік російських олігархів з рейтингу «200 найбагатших бізнесменів», який складений редакцією Forbes Росія за 2021 рік, а також низка інших російських магнатів, які перебувають під українськими санкціями за даними порталу «Війна і санкції» НАЗК та пов’язані з українськими компаніями. У реєстрі перелічені 113 українських компаній, проте дані для вирахування індексу MarketScore у YouControl є лише про 48 із цього списку.  

Індекс MarketScore – це показник ринкової потужності компанії, розрахований командою YouControl. В основі індексу – 10 індикаторів, які відображають ринкову частку компанії, її місце в галузі та динаміку росту порівняно з конкурентами. Важливо, що цей індекс допоможе розібратися, як компанія поводить себе на ринку у порівнянні з компаніями-конкурентами, тобто наскільки вагомою на ринку є компанія за часткою в загальних доходах та щорічними темпами нарощення виторгу порівняно з показниками схожих за видом діяльності компаній. 

Частина компаній, які у 2022 році перебували під арештом, у 2023 році вже була конфіскована. 

Якщо аграрна компанія входить у першу чверть найбільших компаній як агросектору в цілому, так і ринку власної спеціалізації – вирощування зернових, а також показує одні з кращих показників росту доходів як за перший, так і за три останні роки, вона автоматично отримує максимальний індекс MarketScore – «A» близько до верхнього ліміту в чотири бали. Компанії-середнячки можуть мати індекси «B» (здатність генерації доходу вище середнього) або «C» (коли потужності нижче середніх значень на ринку). Тоді як відносно невеликі компанії потрапляють у категорію «D» чи близько одного балу за індексом MarketScore від YouControl.

Читати більше Згорнути

Що по чому

Найбільше ринкову спроможність втратив бізнес російського олігарха Михайла Шелкова «Інвестагро», який займається вирощуванням зернових культур і володіє землею на території Вовчанського родовища титан-цирконієвих руд. У 2021 році виручка компанії склала 41 млн грн, у 2022-му ж впала до 18,9 млн грн. У січні 2023 року «Інвестагро» була конфіскована у дохід держави та передана Фонду державного майна України, якому на початку серпня не вдалося продати її у приватну власність. 

Видавництво «Махаон-Україна» російського бізнесмена Олександра Мамута також втратило ринкову потужність. Компанія потрапила під українські санкції у жовтні 2022-го. До цього вона видавала та продавала книжки, причому досить успішно. У 2021 році компанія посідала 13-те місце на українському ринку у книговидавничій галузі, тоді як у 2022-му опустилася на 35-те місце. 

Компанія з групи Михайла Фрідмана «Універсальна лізингова компанія «Альфа» також втратила позиції на ринку. Компанія займається управлінням нерухомим майном. У 2021 році вона посідала 542-ге місце у цій галузі. За 2022-й компанію обігнали майже 1000 конкурентів – «Альфа» опустилася на 1478-ме місце у галузі «Управління нерухомим майном».

«Альфа-Банк», який націоналізований вже у 2023 році, та «Моршинська» з групи Фрідмана, компанії з виробництва та продажу пластмасових виробів «Атлантіс-пак Україна» та «Пентопак» грецько-російського олігарха Івана Саввіді, підприємства Олега Дерипаски й решта також погіршили свої ринкові позиції.  

Потужність компаній російських олігархів в Україні. /Інфографіка - StateWatch, YouControl

Потужність компаній російських олігархів в Україні. Фото Інфографіка – StateWatch, YouControl

Не у всіх так погано

Проте не всі російські бізнеси почуваються погано в Україні. 16 компаній зі слідом російських олігархів у 2022-му навпаки збільшили свою ринкову потужність порівняно з 2021 роком.

Очолюють цей список дві компанії російської групи Олександра Бабакова, Євгена Гинера та Михайла Воєводіна з енергетичного сектору – «Рівнеобленерго» та «Чернівціобленерго». У 2022-му ці компанії потрапили під арешти, а зараз тривають позови проти них від Міністерства юстиції з метою конфіскації активів у дохід держави. Однак виручка 2022 року у «Рівнеобленерго» склала 1,93 млрд грн, а у 2021-му була 1,9 млрд грн. Виручка «Чернівціобленерго» у 2022 році склала 1,45 млрд грн, а у 2021-му – 1,34 млрд грн.

На третьому місці опинилася «Фосагро-Україна» – компанія-постачальниця мінеральних добрив. У 2022 році українські органи правопорядку арештували її рахунки за співпрацю з росіянами. Ще у 2018-му в українських реєстрах бенефіціаром компанії світилася московська «Фосагро» російського бізнесмена Андрія Гур’єва, а видання «Цензор.нет» писало про те, що «Фосагро-Україна» керує росіянин Дмитро Чвєрткин, який зараз і є її керівником. 

При цьому офшорні засновники української компанії Maderri Holdings Limited, Serifos Holdings Limited тривалий час були та, ймовірно, залишаються акціонерами російського «Фосагро». Її акціонером також є науковий керівник президента Росії Володимира Путіна – Володимир Литвиненко. Виручка української компанії у 2022 році склала 51 млн грн. 

Логістична компанія Михайла Гуцерієва «Титан-2006», «Миргородський завод мінеральних вод» із частками групи Фрідмана, декілька інших обленерго групи Бабакова також покращили позиції у своїх галузях. 

АРМА не зберегла ринкову потужність компаній

Багато арештованих російських компаній передають в управління АРМА, завдання якої – зберегти економічний стан підприємств. Проте більшість підприємств, про які йдеться в цьому матеріалі і які передані Агентству, погіршили свою ринкову потужність у 2022-му порівняно з 2021 роком. 

Загалом, в управління АРМА минулого року потрапило 13 російських компаній з реєстру Trap Aggressor. 11 з них погіршили результати на ринку за результатами 2022-го. Йдеться про компанії групи Фрідмана «Моршинський завод мінеральних вод «Оскар»», «Іва», «Індустріальні та дистрибуційні системи», «Ідс аква сервіс», компанії російсько-грецького бізнесмена Івана Саввіді «Атлантіс-Пак Україна» й «Пентопак», «Ocean Plaza» компанії «Інвестиційний союз «Либідь» групи Ротенбергів, «Глухівський карʼєр кварцитів» та «Миколаївський глиноземний завод» Олега Дерипаски, заводи з виготовлення бетонних виробів Андрія Молчанова «Аерок», «Перший інвестиційний банк» Євгена Гинера. 

Натомість лише «Миргородський завод мінеральних вод» і компанія «Потужність», яка займається очищенням та постачанням води, групи Фрідмана передані АРМА й покращили результати на ринку.

Trap Aggressor раніше повідомляв, що під управлінням АРМА підприємства накопичували борги та розкрадалися невідомими особами, тому неефективне управління державного органа цими компаніями може бути причиною того, що підприємства втратили ринкову потужність.

На початку серпня Фонд державного майна України не зміг приватизувати компанію «Інвестагро» російського олігарха Шелкова. ФДМУ довелося знизити стартову ціну на 50% – тобто до 27,5 млн грн. Між конфіскацією та спробою приватизації «Інвестагро» пройшло пів року – досить тривалий час для того, щоб процеси в компанії зупинилися. Вірогідно, що й у 2022 році компанія не могла ефективно вести торгівлю – адже очолила список компаній, які втратили найбільше ринкової потужності у 2022-му. 

Таким чином, чим довше компанія не здатна проводити нормальну діяльність, тим більше збитків вона може зазнати від усіх арештів та конфіскацій і тим менше інтересу у приватних інвесторів буде під час приватизації такого активу.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *