Ціна електроенергії для бізнесу зросте: зароблять «Центренерго», ДТЕК та «Укргідроенерго

Ціна електроенергії для бізнесу зросте: зароблять «Центренерго», ДТЕК та «Укргідроенерго | INFBusiness

Енергетичний регулятор 9 листопада планує змінити граничні ціни на електрику для бізнесу. Яка мета, хто на цьому заробить та коли Україна повністю відмовиться від обмежень цін на електроенергію?

У четвер 9 листопада Нацрегулятор планує переглянути граничні ціни на електрику для бізнесу, повідомила Нацкомісія з регулювання електроенергії і комунальних послуг на своїй сторінці у Facebook. Нові параметри опубліковані в протоколі відкритого обговорення у НКРЕКП за 19 та 31 жовтня.

Регулятор планує встановити окрему граничну ціну для ранкового піку споживання – 6900 грн/МВт·год. Зараз у цей час доби діє гранична ціна 5600 грн/МВт·год, яка залишиться для періоду середнього навантаження – з 7:00 до 8:00, з 11:00 до 17:00 та з 22:00 до 23:00.

Також НКРЕКП розширить часові рамки вечірнього піка та збільшить граничну ціну. Якщо зараз ціна у 7200 грн/МВт·год діє з 19:00 до 23:00, то надалі з 17:00 буде діяти гранична ціна 7500 грн/МВт·год. Для періоду найменшого споживання прайскеп залишається незмінним – 3000 грн/МВт·год.

Звідки цифри? НКРЕКП розрахувала максимальний прайскеп з огляду на форвардні ціни на зимовий період у сусідніх країнах, каже радник одного з членів уряду. Він попросив не називати його ім’я через чутливість питання.

Це вже друга зміна за пів року. Наприкінці червня 2023-го Нацрегулятор збільшив граничні ціни на 40–80%. Після цього середня ціна електрики для бізнесу в листопаді 2023-го зросла на 23,5%, пише ExPro Consulting з посиланням на дані «Оператора ринку».

Чому Нацрегулятор переглядатиме граничні ціни на електрику

Головна мета змін, за словами члена НКРЕКП, – зробити імпорт електрики взимку вигідним, щоб уникнути можливого дефіциту. В Україні зараз профіцит електроенергії, свідчать дані «Укренерго». Натомість взимку у вечірні піки споживання може бути дефіцит, за даними енергокомпанії ДТЕК Ріната Ахметова. 

«Імпорт взимку буде необхідний», – неодноразово говорив керівник «Укренерго» Володимир Кудрицький. За його словами, перешкодою для імпорту може бути обмеження ціни на електрику. 

Протягом останніх кількох днів в Україні ціна на електрику вища, ніж в усіх сусідніх країнах–членах ЄС, звідки Україна може імпортувати, свідчать дані «Оператора ринку». Але взимку, коли зростатиме попит, ціни в Україні зупиняться на рівні верхньої границі, а в Європі можуть підійматися вище, каже Олександр Харченко, директор Центру досліджень енергетики. Тоді імпортувати електрику в Україну буде невигідно.

Чи дозволять нові прайскепи залучити імпорт? Нові ціни будуть вищими за прогнозований рівень європейських цін взимку лише дві години на добу, свідчить прогноз «Д.Трейдінг». «Тож забезпечити комерційний імпорт завдяки запропонованому рівню прайскепів вочевидь не вдасться», – йдеться в повідомленні компанії. 

Якщо нові граничні ціни не допоможуть запустити імпорт до України, «Укренерго» доведеться просити у країн-сусідів аварійну допомогу. Аварійна допомога у 1,5–2 рази дорожча за комерційний тариф. У серпні «Укренерго» могло витратити на аварійну допомогу майже €6 млн, свідчать підрахунки Forbes.

Ще один варіант – прямий імпорт електрики бізнесом. Наприкінці жовтня уряд погодив безперебійні поставки електрики під час блекаутів бізнесу, який її імпортує. Проте гарантія від уряду не діє у разі аварійних відключень.

Як змінювалися граничні ціни на електрику для бізнесу

Хто заробить на зміні прайскепів

Кожна вироблена кВт·год із новими граничними цінами додасть енергосистемі 30 копійок, каже на правах анонімності радник урядовця, з яким говорив Forbes. У такому разі за зиму енергосистема додатково отримає близько 9 млрд грн, свідчать розрахунки Forbes на основі його даних про місячні обсяги виробництва електрики взимку.

Хто розділить між собою ці гроші? Генерація, яка покриватиме піки споживання, каже урядовець. Це державні «Укргідроенерго» і «Центренерго» та ДТЕК.

Державний «Енергоатом» теж зароблятиме більше з новими граничними цінами. Проте й витрати зростуть пропорційно, адже «Енергоатом» компенсує різницю між ринковими цінами та низькими тарифами для населення.  

Чи довго діятимуть нові граничні ціни на електрику

Нацрегулятор планує встановити граничні ціни до 1 квітня, каже член НКРЕКП. «Завдання – пройти з ними зиму», – каже він. Нацкомісія перегляне граничні ціни, щойно ситуація стане критичною: вдарять морози, збільшуватиметься дефіцит, не буде заходити імпорт, переконаний Харченко.

Наступного року Україна повинна скасувати граничні ціни на електрику для бізнесу, щоб об’єднати енергомережу з європейською, каже член НКРЕКП. У такому разі ціни в Україні зростуть і будуть приблизно такими ж, як у сусідніх країнах, прогнозує топменеджер державної енергокомпанії, який говорить на умовах анонімності через чутливість питання.

Як нові прайскепи вплинуть на бізнес

Черкаський завод з виробництва будматеріалів компанії «Добробуд» влітку споживає близько 50 МВт·год на місяць, взимку – майже удвічі більше, каже співвласник Валерій Діденко. Зараз він платить 7500 грн за МВт·год.

Завод найбільше споживає вдень, з 9:00 до 17:00. Якщо Нацрегулятор ухвалить нові граничні ціни, витрати компанії зростуть на 10–15%, каже Діденко. «Ми включимо ці витрати у вартість товарів, інших варіантів нема: й так працюємо на межі рентабельності», – застерігає він.

Компанія «Добробуд» встановила на заводі сонячну електростанцію, щоб здешевити електрику. Влітку вона виробляє близько 5 кВт·год, взимку – до 3,5 кВт·год, каже Діденко.

«Ми плануємо й у подальшому встановлювати сонячні електростанції», – каже він. Діденко не розглядає можливість домовитися з працівниками про нічні зміни, натомість розмірковує над придбанням системи збереження енергії, щоб закуповувати електрику вночі та споживати вдень. Вартість батареї на 1 МВт⋅год коливається в межах $450 000–800 000.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *