У Київстарі знайшли гроші російських спонсорів війни: чому для України це велика загроза

У Київстарі знайшли гроші російських спонсорів війни: чому для України це велика загроза | INFBusiness

6 жовтня 2023 року СБУ повідомило, що суд наклав арешт на всі корпоративні права в Україні російських олігархів Михайла Фрідмана, Петра Авена та Андрія Косогова. Виходить, найбільший мобільний оператор тісно пов’язаний з росіянами, і для України це така ж, якщо не більша загроза, ніж Альфа-банк, який нещодавно був націоналізований. Інформатор розбирався, де існує зв’язок між Київстаром і спонсорами агресивної війни, розв’язаної росією. Ми також перерахували ризики, спричинені тим фактом, що росіяни можуть впливати на роботу провідного мобільного оператора України.

Ось деякі подробиці, пов’язані з діями СБУ та судовими рішеннями, які нам вдалося з’ясувати. Рішення суду стосується 20 компаній та фінансово-кредитних установ, якими кремлівські олігархи володіють як кінцеві бенефіціари або через підконтрольні офшорні компанії. Вартість заарештованих корпоративних прав складає понад 17 млрд. грн. СБУ повідомило, що суд арештував корпоративні права. Це не активи компаній, а права Фрідмана, Авена та Косогова у статутному капіталі, ймовірно, таких підприємств:

 • Київстар 
 • Миргородський завод  мінеральних вод 
 • МОРШИНСЬКИЙ ЗАВОД  мінеральних вод ОСКАР,
 • ПРАТ ІДС
 • ТОВ ІДС АКВА СЕРВІС
 • Приватне підприємство ІВА
 • Дочірнє підприємство Нова.Ком
 • ТОВ Потужність
 • АЛЬФА СТРАХУВАННЯ
 • ТОВ Паритет-фінанс
 • Альфа-лізинг Україна
 • Сенс-діджитал.
 • Універсальна лізингова компанія Альфа.

9 жовтня пресслужба Київстару вхопилася за невірно розтлумачене журналістами юридичне визначення та заявила, що в них все в порядку. 

«У ряді ЗМІ з`явились повідомлення про «арешт 100% активів Київстару», що не відповідає дійсності, оскільки насправді йдеться виключно про корпоративні права, що не впливає на операційну діяльність компанії», – повідомив мобільний оператор.

В Київстарі нагадали, що «підсанкційні особи не є кінцевими бенефіціарними власниками Київстару, а володіють міноритарними частками, які не дають можливості здійснювати вирішальний вплив на управління чи господарську діяльність оператора, та не отримують дивідендів від діяльності компанії». Проте “не все так однозначно”.

Як росіяни пов’язані з Київстаром

Згідно із даними з реєстру Мін’юсту, ПРАт “КИЇВСТАР” на 99.99% належить компанії з Нідерландів VEON HOLDINGS B.V. 

Згідно з даними нідерландської компанії, VEON не має контрольного акціонера. Тобто такого, у якого був би вирішальний вплив. Проте 47,9% акцій VEON HOLDINGS B.V. належать Letterone Investment Holdings SA.

Михайло Фрідман та Петро Авен потрапили під санкції США

Михайло Фрідман (ліворуч) та Петро Авен (праворуч) потрапили під санкції США

Власниками LetterOne були російські бізнесмени Михайло Фрідман, Петро Авен та Герман Хан. Саме через це британський уряд наказав компанії LetterOne продати регіонального провайдера Upp, пославшись на побоювання щодо національної безпеки. Про це писав Forbes з посиланням на Financial Times. 

До того ж у власності VEON, окрім Київстару, є російська компанія «Вымпел-Коммуникации», яка працює під брендом Beeline, який є в інформаційному пакеті бренду Veon. 

До того ж раніше Veon називався інакше – VimpelCom Ltd.

“У 2010 році в результаті об’єднання “ВимпелКом” з найбільшою стільниковою компанією України “Київстар” створено глобальний телекомунікаційний холдинг – VimpelCom Ltd, – йдеться в архівованому повідомленні на сайті Білайн. – VimpelCom трансформувався у глобального міжнародного гравця, одного з найбільших у світі за розміром абонентської бази”.

Олександр Лємєнов

Олександр Лємєнов заявив, що VEON одночасно володіє і «Вымпелкоммуникациями», які обслуговують «Спецсвязь» збройних сил рф. Фото – statewatch.org.ua

 

Наразі зараз Veon відмежувався від росії та на сайті компанії немає інформації щодо її представництва в країні-агресорці. Й зрозуміло чому: компанія «Вымпел-Коммуникации» обслуговує «Спецзв’язок» збройних сил росії. Про це заявляв представник StateWatch Олександр Лємєнов. 

Тобто виходить, що Київстар – це відгалуження російського телекомунікаційного бізнесу. Який завдяки своїм власникам може фінансувати російську економіку.

За даними СБУ, Михайло Фрідман «влив» близько 2 млрд рублів у декілька військових заводів країни-агресора. 

Серед них – «Тульський патронний завод», який виробляє набої, а також «Уральський оптико-механічний завод імені Яламова», де виробляють високотехнологічне обладнання для бойових літаків та вертольотів рф.

Які ризики несе вплив росіян на роботу мобільного оператора

Є факт, що півтора роки існує мобільний оператор, через який російський бізнес заробляє гроші та фінансує агресивну війну Росії. Виходить, кожен із 23 мільйонів українських абонентів може бути причетний до спонсорування військових проектів путіна, коли платить за користування мобільним зв’язком Київстару. На жаль, це не всі ризики. Перелічимо інші:

 1. Дії топ-менеджерів, технічного чи адміністративного персоналу компанії можуть бути спрямовані на шкоду Україні. У разі військових дій зв’язок може зникати, працювати з перебоями. Персонал може передавати до Росії конфіденційні дані користувачів, до яких компанія має доступ. Частину персоналу було призначено на посади ще до того, як росіяни усунулися від операційного управління компанією. Хто ці люди?
 2. У коді програм, що використовуються компанією, що, за нашими даними було розроблено на основі або з використанням програмних рішень російського оператора Білайн, можуть бути приховані опції, що дозволяють російським спецслужбам отримувати доступ до даних про користувачів, включаючи відстеження їх переміщень (gps-трекінг), аналіз Інтернет-трафіку.
 3. Бази даних та інші масиви інформації також можуть опинитися у розпорядженні росіян.
 4. Існує ризик, що росіяни можуть вести прослуховування або запис телефонних розмов конкретних користувачів або запис і прослуховування масивів користувачів з використанням ключових слів або інших алгоритмів, у тому числі в зоні бойових дій.

Підкреслимо, це не звинувачення, а саме ризики. Немає підтверджень, що все це відбувається насправді. Але також немає підтверджень, що таке не відбувалося чи не може відбутися у майбутньому. Тобто ніхто не візьметься стверджувати, що подібні ризики цілком виключені. До того ж, Київстар ніколи не робив спроб довести, що все це неможливо:

 • Компанія ніколи не перевіряла свій персонал та менеджмент, у тому числі людей, призначених на різні посади в період, коли росіяни брали безпосередню участь у керівництві – або, принаймні, не повідомляла про такі перевірки публічно;
 • Код програмних рішень компанії не проходив аудит, зокрема, нічого не повідомлялося про те, що доступ росіян до конфіденційної інформації користувачів, є виключений;
 • Нічого не відомо також про фінансовий аудит: як розподіляється прибуток, яку частину коштів отримують російські персони, такі як Фрідман, спонсор війни.

Показовий прецедент у даному випадку – ситуація з компанією Huawei, яка потрапила під санкції у США, просто тому, що американці не змогли виключити, що Huawei може передавати конфіденційні дані уряду Китаю. При цьому там навіть не проводили розслідування – йшлося саме про потенційну можливість.

“Ми робимо все, щоб обладнання, якому не можна довіряти, не могло використовуватися на нашій території”, – заявила у зв’язку з цим голова Федеральної комісії зв’язку США Джесіка Розенворсель у листопаді 2022 року. 

Що кажуть про зв’язок з росіянами в Київстарі

З 28 лютого 2022 року Фрідман перестав бути директором правління VEON. Цю новину прибрали з сайту компанії, проте інформація залишилася у кешированій версії сторінки. 

«У лютому 2022 року група VEON виключила зі складу Ради директорів осіб, які потрапили під санкції ЄС, їх фінансові активи заморожені, а самі вони не беруть жодної участі або не мають впливу на управління групою VEON», – підтвердили інформацію на офіційному сайті українського мобільного оператора. 

Розуміючи токсичність зв’язків із росією, 10 жовтня 2023 року Veon оголосив про завершення виходу з росії та продаж російського активу «Вимпелком». 

«Після виконання довгої низки юридичних процедур, наш 100% акціонер VEON ставить крапку в відносинах з російським телеком ринком. Це означатиме зміцнення стратегії розвитку компанії на шести інших ринках, в тому числі – в Україні», – заявив президент Київстару Олександр Комаров.

Олександр Комаров

Олександр Комаров заявив про розвиток мобільного оператора у найближчі 3 роки. Фото – open4business.com.ua

 

Планується, що у найближчі три роки VEON планує інвестувати в Україну 600 млн доларів, які будуть направлені на відбудову телеком мережі та розвиток цифрових послуг і нових мобільних технологій. Але вихід з російського ринку не означає, що до власників українського мобільного оператора не будуть мати відношення росіяни. З огляду на те, кому належить понад 47,9% акцій нідерландської компанії Veon.

До того ж топменеджмент Київстару свого часу мав зв’язки з росією. Голова Наглядової ради мобільного оператора Геннадій Газін з вересня 2012 року по вересень 2019 року обіймав посаду члена інвестиційного комітету Russian-Kazakhstan Nanotechnology Fund. А з червня 2020 року по червень 2022 року Газін був Головою Ради директорів компанії “ВЕОН Лтд.”. 

З огляду на це виникає єдине питання: чому СБУ та українська влада так довго тягнули з націоналізацією Київстару, в якого є інформація про 24,1 млн абонентів? Крім даних з реєстрів на зв’язок з росією вказували синхронні технічні збої в роботі українського мобільного оператора та російського «Білайна». Це може вказувати на те, що компанії спільно використовують обладнання та програмне забезпечення.

Раніше Інформатор писав, що підсанкційний російський олігарх Фрідман відмовився назвати путіна воєнним злочинцем.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

 • Річниця наймасованішої атаки на Київ – як сьогодні виглядають постраждалі об’єкти
 • Мін'юст України хоче забрати у Фрідмана частки у Київстарі: що зроблять
 • СБУ пропонує уряду розширити законні підстави для заборони Московського патріархату: документ
 • Чи готові Київстар, Vodafone та Lifecell до роботи в умовах блекаутів – результати перевірки Нацкомісії

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *