Скільки українців можуть виїхати за кордон під час війни?

Скільки українців можуть виїхати за кордон під час війни? | INFBusiness

Україна – третій рік у війні, а безпекові ризики продовжують тиснути на українців, які перманентно живуть у стані вимушеного пошуку можливої країни для міграції. Платформа Gradus Research дослідила міграційні наміри українців, опитавши респондентів – жителів міст із понад 50 000 населення. Forbes вибрав головні висновки з опитування.

З початку повномасштабного вторгнення понад 14 млн українців – третина населення країни – залишили свої домівки. Понад 6,5 млн із них розкидані по світу як біженці, а близько 3,7 млн залишаються переміщеними особами в Україні, звітує Міжнародна організація з міграції ООН. 

Попри безпекові ризики на 22 лютого 2024 року понад 4,5 млн уже повернулися додому. Водночас, згідно з дослідженням Gradus Research, у разі загострення ситуації 18% українців можуть ухвалити рішення виїхати за кордон на період війни. 

Основні тези з дослідження Gradus Research:

  • Стабілізація міграційної динаміки. Майже 70% респондентів знаходяться в місцях проживання до війни (не виїжджали або виїхали та вже повернулися).
  • У разі загострення ситуації 18% респондентів можуть ухвалити рішення виїхати з України на період війни.
  • Восени 2022 року лише 8% респондентів декларували, що вони воліли б залишитися в країнах перебування. Наразі частка зросла до 18%. Це зумовлено тим, що великий відсоток мігрантів уже повернулися в Україну. Проте, звісно, грають роль і інші фактори. 

Методологія

Потягом 27–28 лютого 2024 року дослідницька платформа Gradus Research опитала чоловіків та жінок, віком від 18–60 років, які проживають у містах із понад 50 000 населення (окрім тимчасово окупованих територій та зон активних бойових дій). Вибірка: 1000 респондентів. Метод збору інформації – самозаповнення анкети в мобільному додатку Gradus. 

Читати більше Згорнути

Міграція українців через війну

На кінець лютого 2024 року 69% респондентів живуть там, де й до початку повномасштабного вторгнення Росії 22 лютого 2022 року. 23% опитаних переїхали, але вже повернулися на постійне місце проживання. 8% покинули свої домівки та не повернулися. 

Частка тих, хто залишився на постійному місці проживання, була найменшою в травні 2022 року – 59%, 29% же респондентів тоді покинули постійне місце проживання.

Міграція українців Gradus Research

Міграція українців через війну. Опитування Gradus Research

У разі загострення ситуації 18% респондентів можуть ухвалити рішення виїхати з України на період війни. З них 40% уже мають досвід переїзду за кордон. Натомість навіть за таких обставин 51% респондентів не будуть розглядати таку можливість, а 32% хотіли б виїхати, але не в змозі. 

Міграція українців Gradus Research

Ймовірність переїзду до іншої країни під час війни. Опитування Gradus Research

Причини міграції

Десятка виділених дослідниками факторів, які послаблюють позиції України в намірах людей виїхати з країни, як і в перший рік війни сконцентрована в межах вибору «життя або смерть». У трійці причин міграції – власна безпека і безпека близьких (61% респондентів), загроза можливої атаки на їхній регіон перебування (47%) та прямі військові атаки (37%).  

Закривають десятку причин релокації українців пошкоджене або зруйноване житло (15% респондентів) та безробіття (10%).

Міграція українців Gradus Research

10 причин міграції. Опитування Gradus Research

У трійці спонукальних факторів для респондентів, хто переїжджає або хотів би переїхати за кордон, власна безпека і безпека близьких (58% респондентів), відсутність/втрата житла (35%) та невизначеність майбутнього (35%). 

Невпевненість щодо свого майбутнього та своїх дітей – пуш-фактор релокації, який суттєво зріс за останні пів року, коли фінансова допомога від США була «поставлена на паузу». А фактор стабільності та можливості планувати майбутнє (47%) стимулює українських мігрантів обдумати ймовірність переїзду за кордон на постійне місце проживання.

Також серед причин можливого переїзду респонденти відзначили загрозу мобілізації в Україні (24%) та відсутність доступу до якісних ліків (12%).

Міграція українців Gradus Research

Драйвери міграції серед тих, хто переїжджає або хотів би переїхати за кордон. Опитування Gradus Research

На кінець лютого 2024-го 62% опитаних не розглядали можливість переїзду до іншої країни назавжди, тоді як 17% не відкидають таких намірів. 27% з останніх вже переїжджали за кордон.

Міграція українців Gradus Research

Ймовірність переїзду до іншої країни назавжди. Опитування Gradus Research

Більшість респондентів (37%) очікують, що війна розтягнеться на роки. Ця частка є навіть більшою серед респондентів за кордоном (42%). Відсутність перспективи спокійного життя в Україні є одним із трьох основних пуш-факторів, що спонукатимуть українців залишитися за кордоном або ж планувати свій виїзд з України. 

Війна, міграція, Gradus Research

Як довго триватимуть бойові дії в Україні. Опитування Gradus Research

Чому українці залишаються в Україні попри ризики

Серед факторів, через які українці не мігрують і залишаються в Україні, респонденти зазначили відсутність грошей на переїзд (41%), соціальні зобовʼязання (34%) та відсутність стабільної роботи та доходу в бажаній країні переїзду (29%). 

Ще один бар’єр міграції – низький рівень знання англійської чи іншої іноземної мови (26% респондентів). Близько чверті опитаних українців (24%) знають англійську на середньому рівні, що може бути достатнім для комунікації, але не для виходу на ринок праці країн тимчасового перебування.

21% опитаних не хочуть полишати свого чоловіка, партнера чи сина призовного віку, а 14% категорично відповіли, що їхнє місце під час війни – в Україні.

Міграція під час війни. Близько 20% українців можуть виїхати за кордон у разі загострення ситуації. Що, крім безпеки, спонукає до цього населення? Дослідження Gradus Research про міграційні наміри українців /Фото 1

З відповідей респондентів також випливає, що фінансове становище громадян в Україні покращується проти початку повномасштабного вторгнення, а рівень працевлаштованості зростає.

Фінансове становище, Gradus Research

Фінансове становище українців. Опитування Gradus Research

Більшість українців (65%) мають роботу і працюють повний або частковий робочий день, і їхня фінансова ситуація стабілізується: 45% оцінюють фінансовий статус своєї сім’ї як вище середнього у порівнянні з 24% у травні 2022 року.

Працевлаштованість, Gradus Research

Працевлаштованість. Опитування Gradus Research

32% опитаних українців ніколи не були за кордоном. Така відсутність досвіду перебування або життя за кордоном, відповідно, страх, що не зможуть адаптуватись у новій країні, – також втримують людей в Україні. 

Міграція, Gradus Research

Регулярність перебування за кордоном до воєнних дій. Опитування Gradus Research

Навіть за намірів релокуватися, українці хочуть бути якомога ближче до місць свого постійного проживання. Більшість українських мігрантів релокуються в межах своєї області перебування (60%). Серед тих, хто виїжджав за кордон, також обирали найближчі країни.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *