НБУ скасував фіксований курс долара. Що буде з курсом валют?

НБУ скасував фіксований курс долара. Що буде з курсом валют? | INFBusiness

Вперше з початку війни з Росією НБУ відмовляється від фіксованого курсу долара та повертається на шлях ринкового курсоутворення. Поки йдеться «керованої гнучкості обмінного курсу», коли Нацбанк дозволяє міжбанківському ринку впливати на курс, але значно обмежує його коливання. Як це працюватиме і чи очікувати ажіотажу в обмінниках?

Національний банк вирішив відмовитися від фіксованого курсу гривні і з 3 жовтня розпочинає політику «керованої гнучкості обмінного курсу». Посадовці регулятора неодноразово анонсували перехід, щоразу разу підкреслювали – ця політика не означає, що НБУ «відпустив» курс. 

«НБУ не повернувся до режиму плаваючого курсоутворення, який діяв до повномасштабної війни, – написав глава НБУ Андрій Пишинй у Facebook. – Ураховуючи структурний дефіцит валюти на ринку та наявний в НБУ обсяг міжнародних резервів таке рішення навіть не розглядалося». 

Що саме змінив Нацбанк і чи слід очікувати паніку на валютному ринку вже завтра? 

Що зміниться на валютному ринку тепер

НБУ тримав фіксований курс долара з першого ж дня російського вторгнення. Спочатку він складав 29,25 грн/$. З липня 2022-го – 36,6 грн/$. Купуючи валюту на міжбанківському валютному ринку банки не могли відхилятися від цих рівнів більш ніж на 1%.

Від завтра курс повертається до довоєнного принципу ціноутворення і залежатиме від попиту та пропозиції на міжбанку. Суттєва відмінність від звичайних умов – Нацбанк продовжить досить жорстко контролювати ситуацію та залишатиметься ключовим гравцем на ньому, компенсуючи структурний дефіцит валюти, ідеться в релізі регулятора. 

Що таке структурний дефіцит? Це середня різниця між попитом та пропозицією валюти на ринку, зазначив на брифінгу НБУ 2 жовтня заступник голови регулятора Сергій Ніколайчук. Він не є сталим: наприкінці минулого року було $3 млрд на місяць, весною-влітку – $1,5-2 млрд, зараз – понад $2 млрд.

Структурний $3 млрд на місяць означає $150 млн на день. Саме таку суму готовий щоденно покривати Нацбанк, каже Ніколайчук. «Якщо одного дня дефіцит буде $100 млн, а іншого $200 млн, то і курс рухатиметься відповідно – або у бік укріплення, або в бік послаблення», – пояснює він. 

Регулятор обмежуватиме суттєві курсові коливання. Тож не слід чекати різкого падіння чи зростання курсу. У цьому і полягає логіка керованості курсу, зазначив Ніколайчук. Для такого суттєвого впливу на ринок у НБУ є рекордні обсяги золотовалютних резервів – $40,4 млрд станом на кінець серпня. 

Ухвалюючи це рішення, НБУ врахував низку інших передумов (крім резервів), які, на думку регулятора, дозволяють відмовитись від фіксованого курсу: 

  • значне уповільнення інфляції (8,6%); 
  • стійкість валютного ринку; 
  • макрофінансова стабільність; 
  • привабливі ставки за гривневими інструментами. 

Чи зміниться щось для населення? Ні, офіційний курс визначатиметься міжбанківським ринком, для населення на готівковому ринку жодні правила не змінюються. 

Що буде після рішення НБУ відмовитися від фіксованого курсу

Рішення НБУ було очікуваним, кажуть голова правління Укрексімбанку Сергій Єрмаков та начальник управління казначейських операцій банку Кредит Дніпро Юрій Гриненко. 

«Якби НБУ довше тримав фіксований курс, накопичений негативний ефект мав би суттєвіший вплив на економіку, – каже Гриненко. – Треба розуміти, що всі ключові конкуренти України в експорті (Китай, Туреччина та РФ) девальвували свої валюти». 

Тривале утримання фіксованого курсу генерувало б накопичення валютних дисбалансів та призвело б до накопичення ризиків для економіки та фінансової системи, зазначається і в пресрелізі Нацбанку. 

Надалі слід очікувати «м’якої» девальвації, вважає Єрмаков з Укрексімбанку. Помірне ослаблення курсу прогнозує і фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків.

«Будуть дні, коли курс ослабне, будуть і дні, коли зміцниться, але більше все ж таки буде днів, коли він буде послаблюватися, – каже Демків. – І на горизонті пів року – рік ми побачимо курс, слабший від 36,6». 

Девальвація має зокрема допомогти державному бюджету, нагадують Гриненко з банку Кредит Дніпро та Демків з ICU. «З іншого боку, Нацбанк навряд чи буде готовий допустити значну девальвацію, оскільки це вдарить по доходах громадян», – додав Гриненко. 

Мінекономіки заклало прогноз у держбюджет на 2024 рік курс 41,4 грн/$. Та Голова НБУ під час брифінгу наголосив, що будь-який прогноз держструктур чи експертів не є для НБУ ані орієнтиром, ані метою. 

Чи буде ажіотаж на валютному ринку, зокрема готівковому? 

Єрмаков з Укрексімбанку вказує, що не бачить збільшення попиту серед клієнтів банку. «Певні фізособи використати ліміт 50 000 грн для безготівкової конвертації, але то не тисячі клієнтів, – каже він. – Серед корпоративних клієнтів також слабкий попит». 

Збільшення ажіотажу серед населення на першому етапі очікують Демків з ICU та директорка аналітичного департаменту Dragon Capital Олена Білан. Не всі до кінця розуміють, як працюватиме валютний ринок в новому режимі, пояснює Білан. 

Коли ринок побачить, що причин для паніки немає, все швидко вщухне, упевнена вона. У НБУ достатньо резервів аби погасити сплески на валютному ринку, резюмує економістка. 

Демків з ICU також очікує швидке припинення ажіотажу серед фізосіб. Інше питання – поведінка експортерів, зазначає він. Ключовий аспект – чи матимуть вони очікування на послаблення курсу та відповідно будуть притримувати валютну виручку в розрахунку на це, додає Демків. 

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *